Бербок: Неутралноста во врска со Украина го наградува агресорот

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во разговор со нејзината кинеска колешка Чин Ганг во Њу Делхи рече дека неутралноста пред бруталниот напад на Русија врз Украина и кршењето на Повелбата на Обединетите нации го наградува агресорот.

Loading...

Бербок се сретна со Кина пред состанокот на министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) во Индија, објави германското Министерство за надворешни работи на Твитер, а пренесе Ројтерс.

На средбата во Њу Делхи учествуваат 40 делегации, меѓу кои и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и државниот секретар на САД Ентони Блинкен, а главни теми се војната во Украина и економските прашања.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.