Александар Вучиќ (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Претседателот Александар Вучиќ соопшти дека Србија денеска е на историски максимум во резервите на природен гас. Loading… „Обезбедивме 262 милиони кубни метри гас во нашиот дел од магацинот во Банатски двор, а купивме уште 200 милиони кубни метри кои ги складиравме во Унгарија, само за потребите на Србија“, напиша ВучиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Србија и на Косово ќе се сретнат на 18 август во Брисел за да разговараат за намалување на тензиите во односите меѓу двете земји, објави во петокот Европската комисија (ЕК). Loading… „Целта на претстојниот состанок во Брисел е да започне дијалог меѓу Приштина и Белград на највисоко нивоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На парламентарните избори во Србија, по пребројување на 86 отсто од гласовите, на листата на Вучиќ „Заедно можеме сè“ има 44,15 отсто. По пребројувањето на 50 отсто од гласовите, листата на Вуч имаше речиси 47 отсто. Тој падна за 2,5 процентни поени. Loading… На листата „Ивица Дачиќ – премиер“ имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На прес-конференцијата Александар Вучиќ прогласи победа на претседателските избори. Loading… Според него, тој добил повеќе гласови од останатите седум кандидати заедно или 59,9 отсто. Главниот противник, Здравко Понош, пред коалицијата „Обединети за победа на Србија“ не успеа во својата цел, а по бројот на гласови беше втор со 17,7 отстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе