Александар Вучиќ

Сподели со своите пријатели

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер напиша дека преговорите меѓу Вучиќ и Курти се клучот за стабилноста на регионот. Loading… – Разговорите во Охрид со посредство на ЕУ се важни и очекувам Александар Вучиќ и Аlбин Курти да учествуваат на конструктивен начин и да постигнат напредок. Ова е клучотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека делегациите на Србија и Косово пред официјалниот почеток на состанокот на високо ниво од дијалогот помеѓу Белград и Приштина. Loading… На официјалниот пречек присуствуваа и претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска во Минхен на безбедносната конференција оствари средба со претседателот на Република Србија Александар Вучиќ. На состанокот беа споделени заложбите на Србија и Северна Македонија за промовирање на регионална безбедност и развој на демократските општества за стабилен и просперитетен регион. Loading… Ковачевски иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека Приштина не ги исполни обврските од претходните договори, можам да одам во Брисел само како турист, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, реагирајќи на повикот на шефот на европската дипломатија Џозеф Борел до лидерите на Србија и на Косово да го продолжат дијалогот за решението на косовското прашање кое гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Србија итно ќе испрати два специјални тима (12 лица по тим) и офицери за врска да ѝ помогнат на Турција по земјотресот. Loading… Претседателот на Србија, Александар Вучиќ наредил веднаш да се испрати се што треба и може да направи Србија. Претседателот утрово упати сочувство до турскиот народ, во коеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази сочувство до семејствата на жртвите од силниот земјотрес што рано утринава ја погоди таа земја, како и до народот на Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган, а на повредените им посака брзо закрепнување. Loading… – Србија е со вас во овие тешки моменти, подготвена даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ разбира дека раководството на Србија е под невиден притисок од Западот и ја цени позицијата на српскиот претседател Александар Вучиќ, надевајќи се на понатамошен нагорен развој на односите меѓу двете земји, изјави денеска за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… „Ние целосно го разбираме невидениот притисок на колективниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ допатува во Костинброд кај Софија каде почнува изградбата на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија. Loading… Вучиќ на градилиштето го пречека претседателот на Бугарија, Румен Радев и започнаа билатерална средба со делегациите. Присутен е и шефот на делегацијата на ЕУ во Србија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе ѝ се обрати на јавноста во 20:00 часот од зградата на Претседателството. Loading… Според најавите, претходно тој ќе присуствува на седницата на Владата во 11 часот. Вучиќ синоќа имал средба со своите најблиски соработници во седиштето на СНС, а потоа, реагирајќи на несогласувањата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската паравоена група „Вагнер“ вчера демантираше дека регрутира српски државјани да се борат во Украина, еден ден откако активисти поднесоа кривична пријава против организацијата во Белград. Loading… Меѓу лицата наведени во кривичната пријава се и рускиот амбасадор во Србија Александар Бочан-Харченко и Александар Вулин, директор на БИА на Србија, објавиПрочитај повеќе