Александар Вучиќ

Сподели со своите пријатели

Москва се обидува да „отвори нов фронт на Балканот“, но за да го постигне тоа не мора да испраќа своја војска во регионот, според Ивана Страднер и Марк Монтгомери од Фондацијата за одбрана на демократијата во анализа за Волстрит журнал. Loading… Тие предупредуваат дека „Русија треба да се потпре самоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Имаме намера да водиме независна политика и нема да се приклучиме на антируските санкции и покрај колосалниот притисок од Западот, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за ТАСС. Loading… „Кога започна конфликтот во Украина, реков дека не знам како ќе се развиваат настаните. И тогаш на државно ниво решивмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји рече дека земјата ќе продолжи цврсто да ја поддржува Србија во зачувувањето на нејзиниот суверенитет, безбедност и територијален интегритет. Loading… Тој ова го изјави по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ на Минхенската безбедносна конференција и додаде дека тоа не само што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека верува оти до крајот на годината вооружените сили на Србија ќе можат да набават големо количество дронови камикази од домашно производство. Loading… – Верувам дека во соработка со бројни бизнисмени до крајот на годината ќе можеме да прикажеме голем број самоубиствени дроновиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ, чие име го носеше изборната листа на владејачката Српска напредна партија (СНС), соопшти дека на предвремените парламентарни избори освоил апсолутно мнозинство и дека СНС победила на изборите во Белград. Loading… Според проекциите на Испос, листата на Вучиќ освои 128 од 250 мандати во српскиот парламент. ВучиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ја потпиша одлуката за распишување вонредни парламентарни избори. Loading… Гласањето за новото свикување на српскиот парламент ќе се одржи во недела на 17 декември. Истиот ден во 65 градови и општини во Србија ќе се одржат локални избори кои денеска ги распиша претседателот на СобраниетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Веб-страницата World of Statistics се осврна на една интересна и досега неистражена тема поврзана со политичките лидери ширум светот. Loading… Составена е листа на највисоките поранешни и актуелни светски претседатели, а интересно е што двајца политичари од регионот се на самиот врв на листата. На прво место на оваа листаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека македонскиот премиер Димитар Ковачевски многу жестоко реагирал на тоа што Курти го направил во Тетово. Loading… „Многу е важно нашите функционери, дури и кога немаат намера, да бидат повнимателни, за да не излезе ништо што би можело да се искористи за да не направимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по што ќе разговара и со премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис и со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. Loading… „Огромна можност да разговараме со европските лидери и да видиме каде е нашата иднина. Утрово имавПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Александар Вучиќ рече дека Србија нема право и не смее да се откаже од поддршката за Република Српска, без разлика која сила ќе сака да воведе санкции против срспкиот народ. Loading… Вучиќ, кој е во посета на Република Српска по повод комеморацијата на жртвите од „Бурата“, за РТС изјавиПрочитај повеќе