Столтенберг: Преговорите во Охрид се клучни за стабилноста на регионот

Сподели со своите пријатели

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер напиша дека преговорите меѓу Вучиќ и Курти се клучот за стабилноста на регионот.

Loading...

– Разговорите во Охрид со посредство на ЕУ се важни и очекувам Александар Вучиќ и Аlбин Курти да учествуваат на конструктивен начин и да постигнат напредок. Ова е клучот за трајна стабилност и европската и евроатлантската иднина на регионот. КФОР продолжува да работи за стабилно и мирно Косово, напиша шефот на НАТО Јенс Столтенберг.