Кремљ: Часовникот на судниот ден се поблиску до полноќ

Сподели со своите пријатели

Кремљ рече дека е „навистина алармантно“ што „часовникот на судниот ден“ се приближил до полноќ од кога било досега и повика на внимателност за да се спречи ризикот од нуклеарна војна.

Loading...

Часовникот за судниот ден создаден од непрофитниот Нуклеарен сојузнички билтен за да илустрира колку човештвото се приближи до крајот на светот во вторникот го помести своето „време“ на 90 секунди до полноќ во 2023 година, 10 секунди поблиску отколку што беше во минатото. три години.

Претседателот на Билтенот во образложението на новото време ги наведува „тенко прикриените закани на Русија за употреба на нуклеарно оружје“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бегалецот од Вагнер: Сакам да им се извинам на Украинците

Полноќ на овој часовник ја означува теоретската точка на уништување.

„Ситуацијата како целина е навистина алармантна“, изјави Песков за новинарите, повикувајќи на трезвена проценка на тензиите меѓу Русија и Западот поради украинската криза.

Тој рече дека не е на повидок детант поради „линијата избрана од НАТО под водство на САД“.

„Ова ни наметнува должност да бидеме особено внимателни и подготвени и да преземеме соодветни мерки“, додаде тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...