Војна во Украина

На 24 февруари 2022 година, Русија започна голема инвазија на Украина, означувајќи голема ескалација на тековната Руско-украинска војна.

Инвазијата започна утрото на 24 февруари, кога Путин најави „специјална воена операција“ за „демилитаризација и денацизирање“ на Украина.

Неколку минути подоцна, проектили и воздушни напади ја погодија цела Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев. Следеше голема копнена инвазија од повеќе правци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски донесе воена состојба и општа мобилизација на сите машки украински државјани меѓу 18 и 60 години. Ним им беше забрането да ја напуштат земјата.

Руските напади првично беа започнати на северниот фронт од Белорусија кон Киев. Северо-источниот фронт кон Харков, јужниот фронт од Крим и југоисточниот фронт од Луганск и Доњецк.

Во текот на март, руското напредување кон Киев запре. Поради големите загуби и силниот украински отпор, руските трупи се повлекоа од Киевската област до 3 април.

На 19 април, Русија започна обновен напад на Донбас, кој се одвива многу бавно. Луганската област беше целосно заземена до 3 јули, додека другите фронтови останаа главно неподвижни.

Во исто време, руските сили продолжија да бомбардираат и воени и цивилни цели далеку од линијата на фронтот. Меѓу нив и Киев, Лавов, Серхиивка во близина на Одеса и Кременчук.

На 20 јули, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров објави дека Русија ќе одговори на зголемената воена помош што Украина ја добива од странство како оправдување на проширувањето на фронтот за „специјални операции“ за да вклучи воени цели и во Запорожската област и во Херсонската област надвор од оригинални цели на областите на регионот Донбас.

Во продолжение последните вести поврзани со Руско-украинска војна.

Сподели со своите пријатели

Возејќи низ разурнатиот град ноќе, рускиот претседател Владимир Путин ја посети својата прва посета на Мариупол, град кој беше уништен кога руските сили го опколија на почетокот на војната. Loading… Би-Би-Си следеше дел од рутата по тој пат, која минуваше блиску до локациите кои беа цел на озлогласени напади заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е подготвена да најде „политичко и дипломатско решение“ за украинското прашање и ја цени „добро избалансираната“ позиција на Кина по ова прашање, изјави претседателот Владимир Путин, пренесува Анадолија. Loading… Москва ја поздравува „подготвеноста на Пекинг значително да придонесе за решавање на кризата“, рече Путин во написот објавен од кинескиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Планот предложен од Кина за решавање на конфликтот во Украина и темите формулирани во него на еден или друг начин ќе бидат допрени на средбата меѓу рускиот лидер Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… „Несомнено, Украина ќе биде на дневен ред“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да избегне „двојни стандарди“ во врска со налогот за апсење издаден од тој суд против рускиот претседател Владимир Путин, кој е осомничен за воени злосторства во Украина. Loading… МКС со седиште во Хаг во петокот издаде налог за апсење на Путин, кој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин ја нарече „отворено непријателски потег“, нагласувајќи дека Кремљ е „мирен и не го зема при срце“. Loading… „Гледаме премногу отворено непријателски потези против нашата земја и нашиот претседател. Се разбира,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киевските власти ја осудија посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Мариупол, нарекувајќи го „меѓународен криминалец“. Loading… По ненадејната посета по повод деветгодишнината од анексијата на тој полуостров, но и на Мариупол, која беше осудена од Киев, претседателот Владимир Путин во интервју за ТВ Русија 1 изјави дека, за разликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, денеска изјави дека Соединетите Американски Држави, а не Кина, го снабдуваат оружјето на украинското бојно поле. Loading… Ванг ова го изјави на брифинг со новинарите, одговарајќи на прашање во врска со наводите на американски извори, според кои Русија користи кинеска муницијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата недела Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на Владимир Путин. Loading… Хашкиот суд издаде налог за апсење на рускиот претседател поради сомнение дека е одговорен за нелегална депортација на деца и илегално пренесување на луѓе од територијата на Украина во Руската Федерација. Покрај Путин, Меѓународниот кривиченПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на украинското воено разузнавање Андриј Јусов тврди дека Кремљ бара замена за рускиот претседател Владимир Путин поради зголеменото незадоволство од војната во Украина. Loading… Путин ја започна инвазијата во февруари минатата година со цел брза победа, под претпоставка дека Украина има многу послаба армија. Сепак, украинската одбрана се покажаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина. Loading… Иако МКС нема овластување да апси осомничени во Русија, оваа одлука ќе има доста влијание врз Путин, бидејќи ако не сака да биде уапсен, тојПрочитај повеќе