Спиењето во иста просторија со домашно милениче го подобрува сонот

Сподели со своите пријатели

Ако имате проблеми со спиењето, можеби ќе сакате да размислите за домашно милениче кое потоа ќе го дозволите да спие во вашата соба или на вашиот кревет.

Loading...

Новото истражување спроведено во клиниката Мајо во Аризона покажува дека дозволувањето на домашните миленици да спијат во иста просторија или на кревет има позитивно влијание врз сонот на луѓето.

 

 

Студијата опфатила 40 возрасни лица без нарушувања на спиењето, како и нивните кучиња, а траела пет месеци.

Редовно се следат луѓето и кучињата, односно нивните навики за спиење. Утврдено е дека луѓето кои спиеле во собата заедно со домашни миленици имале подобар сон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдени остатоци од брод стар 3.000 години: Откритието ќе ја промени историјата!

Научниците наведуваат дека нема потреба миленичињата да се наоѓаат под покривката, доволно е да се во вашата соба или во подножјето на креветот. Ако дозволите да бидат под капаците, може да предизвикате спротивен ефект.

Loading...