Животни (Page 8)

Сподели со своите пријатели

На сите им е добро позната блиската врска помеѓу кучињата и луѓето. Не се зборува попусто дека „кучето е најдобриот пријател на човекот“. Но, кучињата не ги сакаат сите луѓе подеднакво. Кога едно семејство го одгледува своето милениче, кучето обично го пронаоѓа најдобриот човек и му е најлојално. Loading… НаукатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кучињата можат да преживеат на вегетаријанска исхрана, но на мачките им треба месо или барем прилично количество додатоци за да го компензираат отсуството на месо. Меѓу нив е аминокиселинот таурин, кој недостасува во растенијата, како и витамин А. Loading… ЛУДОРИИ ОД КАРАНТИН: Овие животни „го покорија“ TikTok (ВИДЕО) Кучињата можатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За кратко време, социјалната мрежа TikTok стана многу популарна низ целиот свет, а исто така е и огромна ризница на видео клипови. TikTok ги освои срцата на луѓето со брзина на светлината, така што масовното објавување на снимките е разбирливо. Loading… Доминира содржината на хумористичен карактер, а ние ги избравмеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според студија објавена во списанието „Медикал дејли“, постојат низа причини поради кои милениците се добри за нашето здравје, но и за развојот на добри социјални особини. Сега и науката потврди. Оние кои се грижат за кучињата и мачките се подобри луѓе. Доколку се грижите за кучиња и мачк, можете слободноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пандемијата на коронавирус ги затвори луѓето дома, помагајќи да се спасат загрозените видови на желка. На Тајланд се пронајдени најголем број гнезда на ретка џиновска желка за две децении, на плажи каде нема туристи заради пандемијата на коронавирусот, велат еколозите. Loading… Кенгур ја искористи можноста да се прошета низ празнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колку што коронавирусот негативно влијаеше врз луѓето, толку позитивен ефект има врз природата. Пред се на животните. Дивите животни кои човекот ги ставаше во ќош, сега го возвраќаат ударот. Loading… Венеција се опоравува од туристите (ФОТО) Од Австралија, од Аделаид доаѓа нова снимка. Кенгурот го искористи фактот дека улиците имПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Авантурист и патеписец од Сплит, Јурица Галиќ Јука, тргна во потрага по поскок, најопасната европска змија и ја сними својата авантура во кањонот Цетине. „Ах, срцето ми чука секој пат“, признава Јука додека внимателно го фаќаше поскокот. Loading… Ова е најопасната змија во Македонија (ФОТО) „Никогаш не ми е сеедно,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постојат повеќе причини кои можат да влијаат на агресивноста: недоволна или неадекватна социјализација, несигурност или преѕходни непријатни искуства. Некои кучиња со време започнуваат да покажуваат агресивно однесување кога се на поводник при шетање. Loading… Ако внимателно го набљудувате однесувањето и начинот на кој кучињата приоѓаат едни на други кога сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата арктичка зоолошка градина, каде животните ќе бидат чувани во природна околина, ќе се отвори во Јамалија, изјави гувернерот на тој далечен регион на северот во Русија, Дмитриј Артуков. „Ние сакаме да ја отвориме првата зоолошка градина на Арктикот што ќе има само една зграда во која ќе бидат сместениПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ширум светот е на сила забраната за движење, при што патролите од властите кружат по улиците и ја проверуваат состојбата. Меѓутоа, во Непал, неочекувано застрашувачки волонтер ги понудил своите услуги. Loading… Тоа е носорог што излезе од шумата и одлучи да „прошета“ по улиците на еден град во оваа земја.Прочитај повеќе