Технологија (Page 216)

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Самсунг“ најави нова генерација машини за перење заснована на QuickDrive технологија која ќе биде претставена на SES 2018 саемот во Лас Вегас. Новата машина за перење може да се конетира со интернет, а воедно е во рамките со Samsung Smart Things екосистемот, што перењето го прави побрзо и поефикасно. НејзиниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фејсбук со години од своите корисници барал број на мобилен телфон за да може да примаат пораки, но и да дојдат до својот Фејсбук  профил во случај да ја заборават лозинката. Тоа горе-долу, функционираше без проблеми. Се додека не е откриена грешка во едена алатка за огласување на социјалната мрежа, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот технолошки гигант „Apple“ е повикан од страна на акционерите во компанијата да преземат мерки за сузбивање на растечката завистност од паметните телефони помеѓу децата. „Jana Partners LLC“ и Калифорнискиот државен систем за пензионирани наставници бојавиле отворено писмо до компанијата „Apple“ да понуди повеќе избори и алатки, за да им помогнеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Нјабогатиот човек во светот и основач на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс, открива шест иновации кои, според негово мислење, би можеле да го променат човештвото. Поголемиот дел од работите кои се наоѓаат на неговата листа немаат врска со компјутерите, туку со нашето здравје и подобрувањето на животот. Подобри складишта за вакцинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Acer“ на овогодинешниот CES саем пристигнува со три нови лаптопи, кои претставуваат ажурирани верзии на претходните модели. Помеѓу лаптоповите се издвојува и надоградениот „Swift 7 Ultrabook“. Лаптопот сега е уште потенок од претходната верзија и има дебелина од само 8,98 милиметри. Компанијата тврди дека ова е најтенок лаптоп во светот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не, не е теорија на заговор, иако така звучи. Интернетот е заштитен со седум клучеви, а тие се наоѓаат во рацете на 14 луѓе кои редовно се собираат за да извршат ритуал. Доменскиот систем (Domain System Name, DNS) на највисоките нивоа го обезбедуваат мал број луѓе наречени крипто-официри кои сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На оние кои компулзивно играат видео-игри подолг временски период, според најновите истражувања, би можело да им биде дијагностифицирано ментално пореметување. Имено, Светската здравствена организација по прв пат на листата ментални заболувања ја вклучи и зависнсота од играње видео-игри, а пореметувањето е окарактеризирано како постојано или често однесување кое подразбирање играњеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Технолошкиот гигант „Apple“ предничи во трката да стане првата компанија на светот вредна 1.000 милијарди долари или повеќе, според проценките на финанскиските експерти и инвеститори. Тоа во 2018 година ќе биде можно, доколку цените на акциите на „Apple“ продолжат да растат како што тоа беше случај во 2017 година, пренесува „Економик тајмс“.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Intel“ се соочува со уште еден голем безбедносен проблем кога се во прашање нивните процесори, а решението овој пат би можело да биде комплицирано. Имено, оние кои се занимаваат со вакви проблеми откриле ранливост која се однесува до процесорите на „Intel“ кои се произведени во текот на изминатата деценија, а благодарениеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ninja vs. Monster е Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово. Се работи за First person shooter во стилот на старите добри аркадни игри од флиперниците, пишува Смартпортал.мк   Loading…   На почетокот ви е доделен карактер кој низ текотПрочитај повеќе