Америка го тужи Гугл: Најголема истрага во САД во последните 20 години!

Сподели со своите пријатели

Министерството за правда на САД поднесе антимонополска тужба против Гугл, обвинувајќи го за злоупотреба на монопол за пребарување и рекламирање, во најзначајната антимонополска акција против американска компанија во последните неколку децении, а можеби и со векови.

Loading...

Гугл, кој контролира околу 90 проценти од пазарот за пребарување преку интернет во САД, во вторникот го тужеше Министерството за правда во Вашингтон.

Единаесет републички државни обвинители се придружија на жалбата. По судската постапка, акциите на Google паднаа за помалку од 1%.

Кен Пакстон, републички јавен обвинител на Тексас, изјави дека подготвува жалба против оваа компанија заради нејзиното однесување на пазарот за дигитално рекламирање, каде контролира поголем дел од технологијата што ја користат издавачите и огласувачите за купување и продавање на мултимедијални реклами преку интернет.

Google генерира најголем дел од приходите на компанијата и ја финансира нејзината дистрибуција преку е-пошта, видео преку интернет, софтвер за паметни телефони, мапи, клауд, автоматски возила и мултимедијално рекламирање.

Така влијае на судбината на илјадници компании на интернет кои се зависни од „Гугл“ да се пробијат пред корисниците.

Гугл започна да доминира преку интернет пребарувањето пред 20 години со алгоритми кои даваат подобри резултати од другите. Оттогаш се потпираше на ексклузивни договори и свои производи, како што е оперативниот систем Андроид за мобилни телефони, кој стана стандардна опција за пребарување за милиони корисници. Тоа му донесе непремостлива предност пред неговите ривали.

Иако според законите на САД не е нелегално да се има монопол на пазарот, за доминантна компанија е нелегално да користи монопол за да го заштити и зајакне својот пазар на моќ.

Loading...

Петнаесетмесечна истрага

Случајот со Министерството за правда на САД, на кој му се придружија Тексас и уште 10 други сојузни држави, беше првиот што произлезе од истрагата за некои од најголемите технолошки компании, што беше покрената од државниот обвинител Вилијам Бар пред 15 месеци.

Ова е најзначајната антимонополска тужба од кога САД покренаа случај против „Мајкрософт корпорејшн“ во 1998 година и претставува голем чекор напред од „лес фер“ пристапот на американската владакон технолошките гиганти.

Бар е голем заговорник на случајот „Гугл“ и му даде високо ниво на приоритет.

Судската постапка е првата фаза од истрагата против „Гугл“. Додека државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон подготвува жалба против компанијата за нејзиното однесување на пазарот за дигитално рекламирање, друга група државни обвинители спроведува посебна истрага за бизнисот со пребарување на „Гугл“, вклучувајќи обвинувања дека ги прекршила законите за монопол со тоа што ги фаворизирала сопствените специјализирани услуги за пребарување во однос на конкуренцијата.

Случајот „Гугл“ може да го следи Сојузната комисија за трговија на САД

Имено, претставникот на Конгресот на САД, Дејвид Сицилин, има намера да поттикне законодавство што ќе ја потисне доминацијата на технолошките гиганти како Гугл, Фејсбук, Епл, Амазон и други кои ја злоупотребиле својата моќ во дигиталната економија.

Американскиот претседател Доналд Трамп го критикуваше Министерството за правда дека случајот против Гугл е политички мотивиран.

Loading...

Во мај оваа година, Трамп посочи дека Гугл и неговите технолошки врсници се контролирани од „радикалната левица“ и ќе работат на исправување на оваа незаконска ситуација.

Веројатно ќе помине повеќе од една година пред тужбата да стигне до Врховниот суд. Тоа може да значи дека администрацијата на Џо Бајден ќе биде одговорна за продолжување на оваа истрага, доколку поранешниот потпретседател го победи Трамп на претседателските избори во ноември.

Од Google не се очекува да штедат пари во своја одбрана. Неговата матична компанија „Алфабет“ е една од најбогатите компании во светот со пазарна вредност од околу трилион долари.

Пречки за конкуренцијата

Антимонополскиот извештај на Конгресот на САД откри дека Гугл успеал да создаде пречки за конкуренција со поставување на својот пребарувач како стандарден на компјутерите и мобилните уреди.

На компјутерите, пребарувачот „Гугл“ е стандарден на „Гугл Хром“, „Сафари на Епл“ и „Мозила Фајрфокс“, што претставува 87% од светскиот пазар, се наведува во извештајот.

На мобилните телефони, пребарувањето на Google го контролира скоро целиот пазар затоа што е стандардно на оперативниот систем Андроид и на Apple на iOS.

За таа привилегија, Apple му плаќа на Google неверојатни 8 милијарди долари годишно.

Loading...

Leave a Reply