Стотици илјади туристи го откажале патувањето во Египет поради Газа

Сподели со своите пријатели

Амр Або Зејад, 45-годишен татко на три малолетни деца, веќе три години работи како возач во Каиро, а неговата работа никогаш не била полоша од последните месеци.

Loading...

Откако израелско-палестинската војна ескалира пред шест месеци во соседниот Појас Газа, бројот на странски туристи во Египет е намален.

„Ми се јави еден човек од Шведска и ме праша дали сум сигурен дека се е мирно овде. Дека доаѓа со сопругата и ќерката и дека се плаши“, вели тој за Хина на улицата во центарот на градот.

Во паркиран автомобил чека клиенти додека трубат десетици возила заробени во сообраќајот на овој мегалополис со 24 милиони жители.

Стравот од можното прелевање на конфликтот во други земји од Блискиот Исток спречи многумина кои сонуваа да дојдат во главниот град на Египет.

Андреа Родригез, 38-годишен жител на Мадрид, веќе се договорил да дојде со група туристи од Шпанија, но во декември туристичката агенција го откажала патувањето.

Андреа потоа заминала во Турција.

„Срамота е затоа што долго време сакав да ги видам Египет и пирамидите“, вели таа.

Loading...

Минатата година таа земја на северот на Африка ја посетиле 14,7 милиони туристи, но поради израелскиот напад на Појасот Газа, 600.000 гости го откажале патувањето, соопшти египетското Министерство за туризам.

Хотелот New Abdeem се наоѓа во близина на главниот плоштад Тахрир и наплаќа 20 евра од ноќ.

Во моментов во хотелот се сместени 10 од 17 соби.

„Минатата година во ова време бевме полни, па морав да испраќам луѓе во блиските хотели“, забележува 27-годишната рецепционерка Амани Гамал.

Сепак, таа вели дека заработувачката сега е во втор план и дека воопшто не е важно колку гости ќе дојдат.

„Ние сме тажни поради Газа. Не размислуваме за туристите, туку за луѓето кои страдаат во Палестина“, нагласува тој.

Палестинските знамиња се продаваат на локалниот пазар, а на еден автобус е насликана стегната тупаница во знак на отпор.

Тие служат храна во блискиот ресторан иако е време на Рамазан кога муслиманите постат преку ден.

Loading...

Ресторанот бил отворен за туристи, па водичот Јасер, кој се занимава со оваа дејност 20 години, донел група Италијанци.

„Бројот на туристи што ги носам на турнеја е двојно помал отколку во ова време пред една година“, вели Јасер.

Продавачите од пазарот ги повикуваат гостите да купат парфеми, стоки и слики, додека некои само бараат пари.

Амр конечно ги пречека клиентите во својот син нов автомобил Шевролет Оптра. Тројца Хрвати, кои дошле во Каиро на фудбалски турнир на кој учествувала Хрватска, го ангажирале да ги однесе во предградијата на Каиро за да ги видат пирамидите.

Амр прво ги носел во урнатините на Мемфис, некогашниот главен град на древниот Египет.

Археолошкиот локалитет кој е под заштита на УНЕСКО, секојдневно го посетуваат околу 1.000 туристи.

Пред нападот на Појасот Газа, според директорот на локацијата, Елхам Ахмед, го посетиле меѓу 2.000 и 3.000.

„Се надеваме дека војната во Газа ќе престане и луѓето повторно ќе дојдат во голем број“, забележува тој.

Loading...

Но, засега продолжува израелската офанзива на Појасот Газа, во која според податоците на ОН се убиени 33.000 цивили, а 75.500 се ранети.

Офанзивата е одмазда за нападот на Хамас на 7 октомври минатата година, во кој беа убиени околу 1.200 луѓе, а 250 беа земени како заложници.

Во последните месеци американските туристи не го посетуваат Египет бидејќи американската влада ги повика да бидат внимателни.

Но, затоа многу Шпанци, Италијанци, Јапонци и Германци ја посетуваат локацијата и музеите.

Улиците се тивки, а локалното население е срдечно со странците.

Во Гиза, денес предградие на Каиро, доаѓаат да ги видат трите најпознати пирамиди.

Loading...

„Никој не може да ги спречи луѓето да дојдат да ги видат пирамидите. Ако има војна, луѓето самите би доаѓале до пирамидите“, вели еуфорично Абдул, вработен во туристичка агенција.

Тој ги охрабрува посетителите да земат кочија или камила за да стигнат од локацијата до пирамидите.

До пирамидите може да се стигне и пеш, па Абдул е ​​незадоволен од одлуката на гостите да одат без негово учество по цени кои се движат од 30 до 145 долари.

Температурата надминува 30 степени целзиусови, а Амр чека во блиската сенка неговите клиенти да се вратат од гледање на пирамидите.

Работел 15 години во Дубаи како сметководител и добро заработувал. Сепак, тој се плашел дека неговите деца ќе пораснат во Каиро без навистина да го познаваат.

Loading...

Затоа решил да се врати во родниот град и да го преземе воланот. Дел од приходите ги користи и за издржување на своите постари родители.

Возачите трубат и агресивно им отстапуваат место на пешаците, улично правило во Каиро, но тој само се насмевнува во толпата на кружниот тек на плоштадот Тахрир.

Низ отворените прозорци мирисаат на издувни гасови, прашина и топлина.

„И тоа е сувенир од Каиро“, вели Амр.

Во исто време гледа во мобилниот, надевајќи се на повик, но никој не му се јавува и не е сигурен дали некој ќе го вработи за утре.

Loading...