Патување од 1.300 дена низ светот: Патниците ќе посетат 147 земји во светот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Тригодишното крстарење, кое требаше да се одржи на бродот Life at Sea Cruises, беше откажано поради проблеми со осигурувањето.

Loading...

Сепак, таквата идеја не е напуштена, па пристигнува неговиот наследник и ќе ги носи патниците на уште подолго патување.

Вила Ви Резиденс, долгорочен стартап за крстарење, го потврди купувањето на брод за сопственото три и полгодишно крстарење околу светот.

Поаѓањето е закажано за мај 2024 година, а патувањето ќе трае дури 1.300 дена.

Новиот/стариот брод MS Braemar го доби името Villa Vie Odyssey. Бродот е изграден во 1993 година, но со текот на годините е реновиран и модернизиран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Има капацитет од 924 луѓе во 485 кабини, а неговата релативно мала големина значи дека може да се смести речиси секаде.

 

Loading...

 

Бродот ќе има осум палуби, шеталиште и голем базен. Ќе има и три ресторани, осум барови и четири салони, како и спа, фитнес центар, библиотека и медицински центар.

Ќе има сè што има голем брод за крстарење, нудејќи само малку поинтимно патување.

Патниците кои ќе тргнат на крстарење од 1.301 дена ќе посетат 147 земји и 425 пристаништа.

Тие ќе имаат брз интернет, интерактивни работилници и други капацитети за да се чувствуваат како дома.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Има дури и симулаторски програми за голф на одборот и екскурзии кои ветуваат авантура.

Престојот во пристаништата ќе варира од два до седум дена. Патниците ќе имаат можност подобро да го запознаат градот, наместо досегашната практика каде патниците се само неколку часа во пристанишните градови, наведува Си-Ен-Ен.

Внатрешните и надворешните кабини се достапни за патниците. Домашни се 89 долари на ден, односно 97.455 долари за тригодишен престој. Екстерните се 119 долари по лице на ден по ден на патување.

Loading...

Постои и можност за купување станови, односно кабини. Купувањето вклучува плаќање на 99.000 долари за внатрешноста, 149.000 долари за надворешноста и 249.000 долари за кабината на балконот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Сопствениците потоа мора да плаќаат месечни надоместоци од 1.750 долари, 2.500 долари или 4.000 долари по лице.