Бугарскиот парламент го отфрли ветото на Радев за испраќање оклопни возила во Украина

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот Румен Радев го стави на Законот за ратификација на договорот со Украина за испорака на оклопни возила.

Loading...

ГЕРБ-СДС, НП-ДБ, Движењето за права и слободи и „Има таков народ“ гласаа против ветото на одлуката за испраќање 100 воени транспортери, јавува Танјуг.

Ветото го поддржаа пратениците на БСП и Препород, јавува Радио Бугарија.

Договорот меѓу Бугарија и Украина беше потпишан во Софија на 8 август 2023 година и во Киев на 13 ноември 2023 година.

Претседателот Радев на 4 декември го врати на нова расправа во парламентот Законот за потврдување на договорот со кој Бугарија бесплатно и дава оклопни транспортери на Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.