Вести (Page 3,693)

Сподели со своите пријатели

Македонскиот репрезентативец Марко Симоновски (191) отсега ќе ги брани боите на КК Куманово откако го потпиша договорот со кумановскиот клуб. Симоновски својата кариера ја започнува во  2007 година во екипата на КК Вардар од Скопје, додека во 2015,  за прв пат станува освојувач на Првенството, како член на МЗТ Аеродром. На крајот на ноември 2015Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што јавува Министерството за внатрешни работи, во текот на последните 24 часа,  издадени се потврди на вкупно 3.415 странски државјани,  од кои најбројни се државјаните на Сирија – 1624, Ирак-1.049 и Авганистан–742. Ден претходно, МВР издаде потврди на вкупно 2.591 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-1142, Авганистан–857 и Ирак-592. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Температура од минус еден степен измерија апаратите изутрина во Куманово, за разлика од минут пет степени во Битола каде беше најстудено, јавува УХМР. Инаку, времето денеска ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Во претпладневните часови ќе има магла по одделни котлини, која околу пладне ќе се растури речисиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дури осум пати поголема загаденост е регистрирана утринава во скопската населба Лисиче, како и 7.7 пати поголема загаденост во Центар согласно параметрите достапни на веб апликацијата Мој воздух. Колкава е дали има загаденост во Куманово се уште е непознат факт за граѓаните, откако мерната станица со години стои расипана воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мигрант од Бангладеш бил згрижен во Општа Болница Куманово на одделението за хирургија во текот на вчерашниот ден, откако пристигнал во ТЦ Табановце со нагмечување на главата, јавува Регионалниот центар за управување со кризи. По извршените здравствени прегледи, рентген и дадена терапија во дневната болница, мигрантот е вратен на пунктот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните кои не успеаја да ги доставатат барањата за легализација на бесправно изградени објекти, тоа може да го сторат и деновиве, односно до 31 март 2016 година, со оглед на пролонгирање на рокот и измените на Законот за легализација на дивоградбите, соопшти денес Лидија Ланг – Спасовска, раководител на Секторот за урбанизамПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На дневниот ред на 46-та седница на Советот на Општина Куманово беше и усвојувањето на Буџетот за 2016 година околу кој советниците повторно ги кршеа копјата за тоа дали Буџетот е реален и одржлив како што тоа го тврди подносителот, во случај Секторот за финасии. Опозициските советници не дадоа поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавната општинска установа Библиотека „Тане Георгиевски“ во текот на 2016 година планира збогатување на библиотечниот фонд со нови 4.500 наслови, според програмата предвидена за следната година, а која денес едногласно со 33 гласа „за“ беше прифатена од советниците. Успешната работа на установата денеска ги прими позитивните коментари и од советницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирена Илиевска, раководител на Секторот за финансии при Општина Куманово, во изјава за медиумите дадена по усвојувањето на општинскиот Буџет во рамки на одржаната седница на Совет на Општина Куманово, објасни детално на што и каде ќе се трошат предвидените средства во висина од една милијарда и седумстотини милиони денари.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Девет кумановски улици во 2016 година ќе се приклучат на гасоводната мрежа на ЈП „Куманово – гас“, според програмата за работа која денеска беше усвоена на 46-та седница на Советот на Општина Куманово. Најпрвин е предвидено копање ровови и нивно враќање во првобитна состојба  и тоа во должина од 4Прочитај повеќе