Вести (Page 1,383)

Во фоајето на Националната Установа ЦК ”Трајко Прокопиев” утре /среда/ со почеток во 20 часот ќе се одржи трибина на тема ”Завист – грев и(ли) општествен и човечки феномен”. На трибината како модератор се јавува Отец Игор Здравковски од Кумановско – осоговската епархија, а на темата ќе говорат Јасминка Наумовска,Прочитај повеќе

Советот на Општина Куманово за 26 август ја закажа редовната 40 – та седница на која на дневен ред ќе се најдат точки на кои ќе се дискутира информацијата за водоснабдувањето во градот, како и тримесечниот извештај за финансиското работење на ЈП ”Водовод”, за период од 1 април заклучно со 30 јуниПрочитај повеќе

Преку писмено соопштение, Извршниот одбор на Алијанса за позитивна Македонија Куманово го поздравува проекот на градоначалникот и локалната самоуправа за обновување и комплетно санирање на улиците низ градот, и воедно охрабрува и апелира ваквиот тренд да продолжи и понатака. Како што е истаканто во писмото до јавноста, АПМ истотака очекуваПрочитај повеќе

Loading...

Навивачката група ”Кумани” на социјалните мрежи повика на спектакл по повод првиот официјален тренинг на КК Куманово закажан за 31 август во 19 часот. Од друга страна, кошаркарскиот клуб ”Куманово 2009” за ова сезона најавува жестока борба и успех со учеството во ФИБА еврокуп. Loading… Првиот натпревар во рамките на ФИБАПрочитај повеќе

Како што јавуваат унгарските медиуми, повеќе од 1000 мигранти и бегалци пристигнале во Унгарија во понеделникот навечер. Ова група е првата од седумтте илјади мигранти кои се најдоа блокирани на македонско – грчката граница во петокот, кога македонските власти прогласија кризна состојба на двата гранични премини. Фоторепортерот на АФП забележалПрочитај повеќе

Како што јавува Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на изминатото деноноќие, на територијата на Куманово биле регистрирани три интервенции на ТППЕ Куманово, откако биле пријавени пожари предизвикани од запалена сува трева и стрниште. Првата интервенција е регистрирана во нас. Вера Которка каде е регистриран пожар предизвикан одПрочитај повеќе

Loading...

Денешниот ден ќе биде потопол од вчерашниот. Рано утрово е сончево низ земјава, а температурата во 5 часот според мерењата на УХМР имаше вредност околу 15°С низ котлините, јавува порталот Метео Про. Во текот на денот се очекува наоблачување во северозападниот регион. Попладне во овој крај облачност ќе резултира со локален дожд, проследенПрочитај повеќе

Општина Куманово во соработка со Јавното претпријатие ”Чистота и зеленило”, започна со акција на чистење на депонијата кај влезот во нас. Перо Чичо. Депонијата која е создадена од човечки фактор и несовесно однесување кон животната средина ќе биде санирана и исчистена до среда, најави денес градоначалникот, Зоран Дамјановски. Loading… –Прочитај повеќе

Проектот за обновување на асфалтот и комплетно санирање на улиците низ градот продолжува со предвидената динамика, информираат од Секторот за урбанизам при Општина Куманово. Loading… Во текот на минатата недела, на територијата на градот се асфалтирани три улици, и тоа ул. Иван Цанкар и ул. Александар Здравковиќ во населбата ТодеПрочитај повеќе

Loading...

 Како што информира МВР во дневниот билтен, во текот на вчерашниот ден,  во СВР-Куманово Д.А. (60) пријавила дека на 19.08.2015 година од домот во непознат правец се оддалечиле нејзината снаа Е.А.(31) и нејзиниот семумгодишен внук. Се превземаат мерки за пронаоѓање на лицата. Loading…