Објавена снимка од местото каде Хамас држел заложници (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари објави дека припадници на ИДФ извршиле рација во детската болница Рантиси во градот Газа.

Loading...

Тој додава дека под болницата го нашле командниот центар на палестинската милитантна група Хамас.

„Под болницата, во подрумот, го најдовме командниот и контролниот центар на Хамас, елеци за бомбаши самоубијци, гранати, пушки АК-47, експлозивни направи и друго оружје, компјутери, пари“, рече Хагари на прес-конференција, Тајмс. од Израел известуваат..

Тој додаде дека се пронајдени докази кои укажуваат дека Хамас држел заложници под детската болница.

„Хамас се крие во болниците“, рече Хагари.