По шест години Си Џинпинг во САД: Што ќе бара од Бајден, а што ќе добие?

Сподели со своите пријатели

Кога Си Џинпинг за последен пат стапна во САД, поранешниот американски претседател Доналд Трамп го пречека кинескиот лидер во неговиот дом во Мар-а-Лаго.

Loading...

Во сјајот на свеќите, двајцата лидери се поврзаа околу „најубавото парче чоколадна торта“ и популарната кинеска народна песна испеана од внуците на Трамп.

Наведувајќи ја „големата хемија“ меѓу двајцата, Трамп го пофали Си по нивната прва средба лице в лице и предвиде „многу потенцијално лоши проблеми ќе исчезнат“.

Повеќе од шест години по нивната средба на Флорида, САД се подготвуваат повторно да му посакаат добредојде на кинескиот лидер – овој пат на многу помалку интимен настан, а CNN пишува дека лидерите на двете најголеми светски економии изгледаат повеќе како „недоверлива двојка на на работ на развод“.

Си, кој треба да присуствува на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) во Сан Франциско и да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден на маргините, ќе дојде во Америка која значително го зацврсти својот став против него.

Да се ​​биде строг кон Кина стана ретка точка на конвергенција во сè пополаризираната политика на земјата домаќин.

И овие чувства се взаемни.

Во Пекинг, оние функционери кои долго време се сомневаа во американските намери и негодуваа на неговото влијание, сега чувствуваат дека САД имаат намера да ја ограничат и потиснат Кина.

Loading...

Многу се случи меѓу двете посети на Си – глобалната пандемија, војната во Европа и трговската војна – секоја им зададе подлабоки удари на односите меѓу Кина и САД, кои станаа најлоши во последните децении.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

Што сака Бајден?

Белата куќа јасно стави до знаење дека односите меѓу САД и Кина се далеку од деновите кога средбата завршува со долга листа на најави и договори.

Наместо тоа, Бајден пристигнува во Сан Франциско фокусиран на управувањето со се пожестоката економска конкуренција на земјите и одржувањето на линиите на комуникација отворени за да се спречат недоразбирања кои би можеле да доведат до директен конфликт меѓу двете сили.

Се очекува Бајден да го брани проширувањето на американските извозни контроли на полупроводнички чипови.

Во исто време, тој ќе го увери Си дека не се обидува да води економска војна со Пекинг во услови на постојани знаци дека кинеската економија се бори да се опорави од економските нарушувања на пандемијата.

Администрацијата на Бајден сигнализираше дека сака повторно да ги отвори комуникациите меѓу двете војски кои во голема мера престанаа откако тогашната претседателка на Претставничкиот дом Ненси Пелоси го посети Тајван во август 2022 година, што е прва посета на претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Претставник на самоуправниот остров од репрезентативецот Њут Гингрич во Во 1997 година.

Пекинг го сметаше Тајван, самоуправен остров со 23 милиони жители, дел од кинеската територија и вети дека ќе се обедини со него, ако е потребно и со сила.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина Хуанита Кастро, сестра на поранешните кубански лидери Фидел и Раул

Во меѓувреме, американската администрација посочи дека ќе остане на ставот дека не се обидува да го промени статус квото во Тајван.

Loading...

Вашингтон го признава Пекинг како влада на Кина и нема дипломатски односи со Тајван.

Но, Кина го сметаше американскиот контакт со Тајван како охрабрување да ја направи трајна децениската де факто независност на островот.

Загриженоста за ова прашање расте додека Тајван се подготвува да одржи претседателски избори во јануари.

Исто така, се очекува Бајден да му даде до знаење на Си дека сака Кина да го искористи своето растечко влијание врз Иран за да стави јасно до знаење дека Техеран или неговите полномошници не треба да преземаат чекори што би можеле да доведат до проширување на војната меѓу Израел и Хамас.

Администрацијата на Бајден смета дека Кинезите, главен купувач на иранска нафта, имаат значително влијание врз Иран, кој е главен поддржувач на Хамас.

На помалку од една година до претседателските избори во САД во 2024 година, властите рекоа дека Бајден јасно ќе стави до знаење дека кинеското мешање во гласањето нема да се толерира.

Што сака Си?

Си сака уверување од Бајден. Сака да слушне од Бајден дека нема да ја поддржи независноста на Тајван, нема да започне нова Студена војна и нема да го потисне економскиот раст на Кина.

„Добриот домаќин треба да избегнува да создава нови неволји или пречки“, рече Ксие Фенг, кинескиот амбасадор, на форумот во Хонг Конг минатата недела.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Барањата на Пекинг беа јасни во ноември минатата година, кога Си и Бајден се сретнаа во Бали, Индонезија за време на самитот на Г20.

Односите, сепак, едвај се стабилизираа кога САД соборија кинески шпионски балон во февруари, доведувајќи ги дипломатските односи на уште едно ниско ниво.

Минатата година, Си му рече на Бајден дека тајванското прашање „е во сржта на клучните интереси на Кина, политичката основа на кинеско-американските односи и првата црвена линија што не смее да се премине во односите“.

Овој пат Си ќе бара силно противење од Вашингтон за независноста на Тајван.

Си рече на Бали дека интеракциите меѓу САД и Кина треба да се дефинираат со дијалог и соработка меѓу двете страни, а не со конфронтација и конкуренција.

Тоа беше возвраќање на мантрата на администрацијата на Бајден дека двете нации треба енергично да се натпреваруваат без да бараат конфликт.

Loading...

Овој пат, Си најверојатно ќе бара гаранции од Бајден дека САД нема да натрупуваат нови санкции и царини за кинески стоки.

Си, кој се очекува да им се обрати на американските деловни лидери додека е во Сан Франциско, исто така ќе се обиде да ја зајакне довербата дека Кина е безбедно место за инвестирање бидејќи на Пекинг му се потребни странски инвестиции за да помогне во заживување на неговата економија.