Северна Кореја: Г7 е главен извор на опасност за глобалниот мир и безбедност

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја ја критикуваше групата Г7, велејќи дека таа е „остаток од Студената војна“ која предизвикува конфликти поради сопствени интереси и го нарушува суверенитетот на другите земји, објави вчера државниот медиум КЦНА.

Loading...

Јо Чол Су, генерален директор на Одделот за меѓународни организации во Министерството за надворешни работи во Пјонгјанг, ги осуди министрите за надворешни работи на Г7 за „оцрнување“ на тврдењето на земјата за „самоодбрана и легитимен суверенитет“ во заедничкиот извештај по минатонеделниот состанок во Токио.

Заедничкиот извештај на Г7 повикува на хуманитарна пауза во војната меѓу Израел и Хамас, ја потврдува поддршката за Украина во војната против Русија и ги осудува ракетните тестови на Северна Кореја и преносот на оружје во Русија.

„Г7, која ја предизвика и поттикна неодамнешната меѓународна криза, знае како да каже што било за да ги обвини независните суверени земји“, рече Јо, пренесе КЦНА.

„Главниот извор на опасност за глобалниот мир“

„Г7 е едноставно главниот извор на опасност за глобалниот мир и безбедност и главниот камен на сопнување што го спречува воспоставувањето на праведен меѓународен поредок.

Групата не може да ја претставува меѓународната заедница, туку ги штити интересите на само неколку земји, рече Јо, повикувајќи ги САД дека ја снабдуваат Украина со смртоносно оружје со цел „намерно да го уништат мирот и стабилноста“ во Европа.

Јо, исто така, го обвини Вашингтон дека извршил „коруптивни и опасни“ воени напади врз Газа „прикривајќи го одвратниот масакр на цивили од страна на Израел“.

„Г7 треба веднаш да се распушти“

„Таа ја изгуби причината за постоење“, рече Јо. „Г7, остаток од Студената војна, треба веднаш да се распушти, а тоа ќе биде првиот чекор кон решавање на актуелната меѓународна криза и воспоставување глобален мир.

Loading...

Извештајот на Северна Кореја се појави во исто време кога Јужна Кореја ја посетуваат претставници на 17-те земји на Командата на ОН кои го спроведуваат примирјето во Корејската војна. Се очекува разговорите во вторник да ја обноват заклетвата дека ќе одговорат на каква било агресија од Северна Кореја.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.