Македонија (Page 1,092)

Сподели со своите пријатели

Во понеделник во утринските часови, услови за слаби локални врнежи од дожд се очекуваат во крајните источни и југоисточни предели. Loading… Во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Попладне повторно со услови за локални врнежи од дожд ќе има во северозападните, североисточните и крајните источни предели. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свети Кирил и Методиј се браќа  родени во Солун во IX век, ,од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Loading… Постариот брат, Методиј, како офицер поминал десет години меѓу македонските Словени. Потоа се оддалечил на гората Олимп и се предал на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Република Македонија по пат на соопштение објавено на официјалната веб страна ги информира граѓаните, туристичките организации и тур-операторите дека политичката состојба во Република Македонија е стабилна, а безбедноста на сите граѓани и посетители гарантирана. Loading… Сите тековни настани што се случуваат во Република Македонија сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Конечно е обелоденет изгледот на двата нови објекти што ќе се градат во комплексот факултети на УКИМ, на просторот спроти трговскиот центар „Мавровка“, стои во објавата на порталот Билд.мк. Loading… Според објавата, се работи за идните згради на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и на Факултетот за физичкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свое обраќање во кампот пред Владата на РМ, имаше и генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски. Loading… По одржувањето на големиот народен собир на 17 мај, членови и симпатизери на опозицискиот блок останаа да кампуваат пред Владата, барајќи на тој начин оставка од Никола Груевски.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира УХМР, времето денес во утринските часови ќе биде променливо облачно, а во северозападните подрачја ќе паѓа слаб локален дожд. Loading… Во текот на денот облачноста ќе се намалува  и времето ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен, на места засилен јужен ветер. Утринската температура ќе бидеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Новинарот и сопственик на порталот „Мактел“, Саше Ивановски – Политико, преку неговиот портал, објави дека вечерва бил нападнат од две маскирани лица пред неговиот дом во населбата Кисела вода во Скопје. Loading… Напаѓачите според Ивановски носеле метални шипки и успеале во неколку наврати да го удрат по главата, при штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во најновото издание на емисијата ”КОД” што се емитува на Телма, новинарите откриваат детали за тоа кои се лицата кои извршија терористички напад во кумановската населба Тоде Мендол, во делот познат како Диво Насеље. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за медиумите, по враќањето од Стразбург изјави дека  настаните во Куманово ја спречиле партијата во намерите да бидат обелодените папките кои откриваат нови детали за случајот „Монструм“ и за затворањето на А1 телевизија. Loading… Тој уште еднаш повтори дека објавувањето на нови прислушувани разговориПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Косовскиот портал Бота Сот објави фотографија направена во моментот кога вооружената група ја преминала границата меѓу Косово и Македонија пред нападите во Куманово. Loading… Како што пишува Бота Сот, повикувајќи се на натпис од Газета Експрес, на оваа фотографија  се наоѓаат шест од деветте членови чии тела утринава во 4 часот, беа транспортираниПрочитај повеќе