Со заштитени сведоци денес продолжува судењето за „Диво насеље“

Сподели со своите пријатели

Во Основниот суд Скопје 1 денеска продолжува судскиот процес за случајпт „Диво насеље“ со сослушување на заштитени сведоци.

Денешното рочиште ќе биде затворено за јавноста, затоа што заштитените сведоци денеска ќе даваат искази на предлог на Јавното обвинителство.

Инаку во случајот се обвинети вкупно 29 лица за тероризам и уривање на уставниот поредок на земјата, откако на 9-ти и 10-ти мај во ку

Во случајот „Дива населба“ се обвинети вкупно 29 лица за терормановската населба Тоде Мендол жестоко се судрија со полициските сили, кога загинаа осум полицајци од специјалните и и посебни единици при Министерството за внатрешни работи, а убиени беа и десет лица од паравоената формација.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.