Локално (Page 932)

Сподели со своите пријатели

Транзитниот центар Табановце ноќеска остана без електрична енергија, откако поради поправки на далноводот и повторно паѓање на склопката, целиот камп осамнал во мрак до утринските часови. Како што јавува РЦУК во дневниот извештај, после полноќ струјата била повторно пуштена, но поради квар, кампот останал без елекрична енергија до утринските часови. Инаку,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Д.К. (31) од Куманово кривично ќе одговара поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „бесправно градење“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот иако знаел дека лицето Н.Н. од Куманово нема одобрение од ЕВН Македонија, бесправно поставил бетонски и дрвени столбови за довод на електрична енергија до неговотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

М.Ј. (55) од Скопје, а вработен во ЕВН Македонија ќе одговара кривично поради постоење основи на сомнение дека стоил кривично дело „примање поткуп“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено во периодот од крајот на 2014 до ноември 2015 година, пријавениот како раководител на ХЕЦ-Куманово иако бил должен да одобриПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дваесет и тригодишниот Т.С. од Струмица, заработи кривична пријава од Секторот за внатрешни работи Куманово, поради постоење основи на сомнение дека стоил кривично дело „давање поткуп“. Имено на 14.12.2015 година, на Граничниот премин  „Табановце“ пријавениот му дал поткуп од 20 евра на полициски службеник, за да му дозволи влез воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

М.А. (40) од Куманово заработи кривична пријава од Секторот за внатрешни работи Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело измама, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено, во текот на 2014 година, пријавената со лажно ветување го довела во заблуда Р.Н. (43) од Крива Паланка дека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно  без забрани и застои, но по влажни коловози, информираат од „Македонија пат“. На коловозите  има остатоци од кашест снег по интервенцијата од дежурните екипи на јавното претпријатие. Намалена видливост поради магла има во Прилеп 150метри и Стража до 100 метри, додека воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Општинската Организација на СДСМ Куманово и оваа година традиционално по 22-ри пат ќе  организира прослава на Бадник, во пресрет на големиот христијански празник Божик. Бадниковото делење на лепчиња, топли напитоци и бадникови гранчиња ќе започне во 21 часот на градскиот плоштад во Куманово. ОО на СДСМ Куманово ги повикува ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 30-ина тони сол во текот на вчерашниот ден биле фрлени по кумановските улици, според Секторот за урбанизам при Општина Куманово. Улиците од првата и втората зона се исчистени и тоа вчера во 3:45 часот полноќ, додека нема завеани села, поради малото количество на паднат снег. Вчеранавечер околу 20 часотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, екипите на ТППЕ Куманово во текот на раните утрински часови бележат една интервенца на опожарена семејна куќа на ул. Иво Лола – Рибар од 00,05 до 01,25 часот. Дежурната екипа интервенирала со едно ПП возило и шестмина пожарникари. Причина за пожарот какоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Облачно и студено беше рано утринава, а на повисоките места и планинските превои имаше ниска облачност и магла со намалена видливост. Дува слаб  ветер од променлив правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Што се однесува на времето во текот на денешниот ден, ќе биде претежно облачно со повремени врнежиПрочитај повеќе