Локално (Page 1,061)

Сподели со своите пријатели

Според неофицијални информации до кои дојдовме од граѓани очевидци на инцидентот, во акцијата која трае од рано изутрина, има повредени припадници на безбедносните сили. Некои граѓани јавуваат за двајца, некои за тројца припадници на специјалните сили. Од друга страна, се шпекулира дека вооружена група рано изутрина го запоседнала излезот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според неофицијални информации до кои дојдовме од граѓани очевидци на инцидентот, во акцијата која трае од рано изутрина, има повредени припадници на безбедносните сили. Некои граѓани јавуваат за двајца, некои за тројца припадници на специјалните сили. Од друга страна, се шпекулира дека вооружена група рано изутрина го запоседнала излезот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според првите кажувања на граѓаните од т.н Дива населба, утринава започнала акција на МВР за заплена на оружје од семејна куќа, при што било дадено отпор. Loading…   Во моментот на објавувањето на веста, чекаме на официјален одговор од Иво Котевски. Од друга страна, се шпекулира дека вооружена група одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Куманово од рано изутрина се слушаат истрели од огнено оружје. Истрелите доаѓаат од правецот на Зелен пазар, ул. Тоде Мендол, односно од повисоката зона на градот предоминантно населена со албанско малцинство. Во истовреме, Куманово го надлетува хеликоптер, а граѓаните со повик до нашата редакција, изразуваат сериозна загриженост за пукањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановчани излегоа на протест против полициска бруталност. Револтираните граѓани се придружија во знак на солидарност кон деветте градови во кои денес се протестира откако СДСМ објави прислушкувани разговори за случајот на Мартин Нешковски. Извикувајќи ”Убијци, убијци”, кумановчани од градскиот плоштад каде што се собраа во 18 часот, во протестна колона сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во организација на општинскиот сектор за меѓународна соработка и ЕУ Инфо Точка , денес во Куманово беше одбележан 9 Мај – Ден на Европа. На настанот присуствуваа и амбасадорите на Шпанија и Австрија, а за културно уметничката програма се погрижија деца од кумановските училишта и градинки.   Loading… Музичкиот хепенингПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Куманово денес беше домаќин на Државно у првенство во атлетика во машка и женска конкуренција од средните училишта од Македонија. Натпреварот се одржа на трим стазите во паркот Соколана. Поради актуелната состојба во образованието, недостасуваше масовност од страна на учениците, но, и покрај недостигот, Куманово повторно се претстави како добар домаќин.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинскиот сектор за меѓународна соработка, вчера во Куманово организираше панел дискусија по повод 9 Мај – Ден на Европа насловена како ”Интеграција на Република Македонија во Европска Унија преку економска и безбедна перспектива”. Свое обраќање до присутните имаа Проф. д-р Милева Ѓуровска како претсетадел на Европското движење Македонија, Проф. д-рПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, поради дефект во електродистрибутивната мрежа, без електрична енергија се повеќе села во источниот крај на Куманово. Без струја се селото Кшање, поточно дел кај Казнено Поправниот Дом во истоименото село, селото Клечовце, Пезово, Пелинце, Челопек и Никуљане. Loading… До 15 часот,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Бурни аплаузи и воодушевување од кумановската публика по синоќешната премиера на трилер – драмата ”Жена од минатото”, работена во режија на Нела Витошевиќ. Кумановскиот театар од вчера е побогат за уште една маестрална претстава, нешто сосема поразлично од тоа што досега го виделе кумановчани на театарската сцена во Куманово. Loading…Прочитај повеќе