Убавина и Здравје (Page 123)

Во годишниот извештај на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, откриени се главните причини за иритација на очите кај капачите. Кога дојде лето, ретко кој не посака да оди на базен за да се разлади и опушти. Исто така сите знаат дека на крајот веројатно ќе се врататПрочитај повеќе

Пластичните шишиња се неизбежен додаток во летните месеци. Тие се најлесниот начин за транспорт на вода и други освежителни напитоци во текот на топлите денови. Експертите предупредуваат дека настанува проблем кога едно шише се користи повеќе пати.   Шишето е легло на бактерии Во текот на летните месеци се  бактериитеПрочитај повеќе

Неправилното станување од кревет на долгорочен план може да ве чини многу, затоа што трпи грбот, па сметката со време ќе стигне за наплата. Јасна Романовиќ, физиотерапев од Белград објаснува како да поведете сметка, за да ги спречите негативните последици. Доколку лежите на грбвот, свиткајте ги нозете во колковите иПрочитај повеќе

Loading...

Истражувањето предводено на Универзитетот на Калифорнија сугерира дека личностите кои редовно пијат кафе имаат помал ризик од заболување од рак на дебелото црево, пренесуваат медиумите. Резултатите објавени во стручното списание „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“ соберени од 5.145 пациенти со рак на дебело црево и 4.097 здрави испитаници од контролнаПрочитај повеќе

Освен што ја ублажува болката парацетамолот не спречува и да сочувствуваме со туѓата болка, покажуваат најновите истражувања. Имено, научниците сметаат дека омамувањето на делото од мозокот задолжено за чувство на болка, ги отежнува сочувствувањата на болката со другите. Со оглед на претходните студии за овој лек, кои покажуваат дека парацетамолотПрочитај повеќе

Loading...

Многу жени и девојки сакаат да имаат поголеми гради, но од разни причини не се подвргнуваат на оперативни зафати, па затоа ви пренесуваме видео преку кое можете да научите неколку начини за визуелно зголемување на градите. Откако облеченте мајца или блуза никој не забележува дека всушност имате два градници. СакатеПрочитај повеќе

Јаболкото е едно од овошјата кои најмногу се затруени со пестициди – едно јаболко се прска и по 12 пати во годината за да ја дочека бербата. Потоа, сосема е вообичаен процесот на потопување во восок, кој ги прами наизглед поубави и ги чува од пропаѓање. Експертите советуваат дека еПрочитај повеќе

Loading...

Многу пати сте слушнале дека не би требало да седите со прекрстени нозе поготово доколку имате проблеми со циркулацијата. Но, постои ли навистина научно објаснување зошто тоа не треба да го правите? Во продолжение неколку работи на оваа тема кои би требало да ги знаете. Варикозните т.е. проширени вени иПрочитај повеќе