ЖРК Куманово убедливо против ЖРК Пелистер

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово впишаа нова убедлива победа во Женската ракометна суперлига, откако на гости го совладаа тимот на ЖРК Пелистер.

Loading...

Кумановки уште од стартот покажаа доминација во играта и резултатска предност над домаќинот, која до средината на натпреварот беше двојно поголема.

На полувреме се замина со 5:11, а во вториот дел од средбата таа предност константно се одржуваше и зголемуваше за конечни 15:23.

Со седум постигнати голови најефикасна во тимот на Куманово беше Сузана Зечевиќ, пет впиша Јана Ѓошевска, а голманката Симона Грујовска брилираше со 20 одбрани.

Сепак оваа победа ги остава кумановки на петата позиција во табелата иако имаат ист број бодови како и второрангираниот Вардар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  37-годишна кумановка пријавена за исчезната

Никола Ивановски