МКК Куманово се избори за Прва лига

Сподели со своите пријатели

Екипата на МКК Куманово од наредната натпреварувачка сезона ќе биде дел од Првата лига.

Loading...

Ова откако во вториот, се покажа и решавачки натпревар од полуфиналната серија од разигрувањето за пополнување на Првата лига, уште еднаш беа подобри од скопски Ангели.

Славеше тимот кој го предводи тренерот Марин Докузовски со сигуни (71:56), и со максимални (2-0) ја затвори полуфиналната серија.

Воедно, со тоа се избори за место во финалето, но стана и првиот патник во друштвото на најдобрите од второлигашката конкуренција.

На натпреварот одигран во салата „Независна Македонија“, Ангели имаа подобар почеток, дури и водство во првата четвртина (13:12). Но работите почнаа да се менуваат на почетокот на втората. Период од играта во кој фаворитот го покажа својот квалитет, и до одморот се одвои на двоцифрена предност (39:26).

Во 33 минута, Ангели успеаја да се симнат на едноцифрен минус (45:54). Но по тајм-аутот на Докузовски, уследи серија од (6-0) за уште поголемо одвојување на МКК Куманово (60:45).

Капитенот Јанески реализираше 26, а Димитриевски додаде 10.поени кај сега веќе новиот прволигаш, додека пак, Атанасов имаше 12, а Оровчанец и Стојанов додадоа по десет поени за Ангели кои ќе играат за третото место, со поразениот од серијата Маџари-Шкупи.

КФСМ

Loading...