Коронавирус (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах денеска изјави дека Германија успешно и со добри резултати ја победи пандемијата на Ковид-19. Loading… „Пандемијата „Ковид-19“ заврши во Германија“, рече во средата германскиот министер за здравство Карл Лаутербах, додавајќи дека оваа проценка ја направил врз основа на проценка на варијанти на вируси, стапкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата анализа на генетскиот материјал собран од јануари до март 2020 година на пазар за морска храна во Вухан, Кина, откри животинска ДНК во примероци што веќе се знае дека се позитивни на САРС-КоВ-2, коронавирус што предизвикува Ковид-19. Loading… Претставници на Светската здравствена организација изјавија дека значителна количина од тааПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на САД денеска едногласно гласаше за декласификација на информациите од американските разузнавачки служби за потеклото на Ковид-19, во време кога се наближува третата годишнина од почетокот на пандемијата предизвикана од коронавирусот, пренесува АП. Loading… Одлуката беше изгласана со 419 спрема 0, што е конечно одобрување на законот предПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Новооткриените мејлови покажуваат дека водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи, во февруари 2020 година, нарачал научен труд за да ја побие теоријата дека коронавирусот протекол од лабораторија во Вухан, Кина. Loading… Осум недели подоцна, Фаучи застана до американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа и го наведе документотПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација не се откажува од идентификување на причините за пандемијата на Ковид, изјави денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус. Loading… „Неколку пати пишував и разговарав со високи кинески функционери, дури и пред неколку недели. Сите опции за потеклото на вирусот сè уште се на маса“, рече Тедрос,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пандемијата сериозно влијаеше на менталното здравје и односите на луѓето ширум светот, особено на младите, се вели во најновата студија, пишува Гардијан. Loading… Третиот годишен Светски извештај за ментално здравје (WML) нарачан од Sapien Labs, непрофитна истражувачка организација, спроведе глобално истражување за подобро да ја разбере состојбата на менталното здравје.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на денешната конференција рече дека Кина „силно се спротивставува на сите обиди за политичка манипулација“ под превезот на потрага по потеклото на коронавирусот. Loading… „Бараме САД да ја почитуваат науката и фактите и да престанат да го политизираат прашањето за потеклотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ФБИ, Кристофер Вреј, изјави за Фокс њуз дека е донесен заклучок дека пандемијата на коронавирусот најверојатно настанала како резултат на инцидент во кинеска лабораторија во Вухан. Loading… Кристофер Вреј ја обвини кинеската влада дека „прави се за да ги спречи и попречи“ напорите на САД и другите земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хонг Конг ќе го прекине барањето за носење маски во борбата против коронавирусот, рече главниот извршен директор на регионот Џон Ли во обид да привлече посетители и бизниси и да го врати нормалниот живот повеќе од три години откако беа наметнати строги правила. Loading… Укинувањето на барањето за маски воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во светотсо корона вирусот се заразени 20.516.269 лица, а досега се евидентирани 678.700.643 случаи на заразени, објави статистичкиот портал „Ворлдометар“. Loading… Досега оздравени се 651.393.249 лица, а починале 6.791.125, податоците се до 9:00 часот. Светската здравствена организација забележува дека податоците за бројот на опоравени не се прецизни, бидејќи не ситеПрочитај повеќе