Коронавирус (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Првата дама на САД Џил Бајден е позитивна на коронавирусот, неколку дена пред планираното патување на американскиот претседател Џо Бајден на самитот на Г20 во Индија, објави Белата куќа. Loading… Откако Џил Бајден беше позитивна, американскиот претседател (80) беше негативен на вирусот, додаде Белата куќа. Првата дама на САД (72),Прочитај повеќе

man in white medical scrub lying on hospital bed

Сподели со своите пријатели

Белгија се соочува со потенцијална тројна епидемија оваа зима, бидејќи порастот на бројот на случаи на Ковид-19, во комбинација со зголемувањето на редовните сезонски инфекции на настинки и грип, се заканува да ги оптоварува здравствените услуги над одржливите граници. Loading… „Ризикот од тројна епидемија што ќе изврши силен притисок врзПрочитај повеќе

yellow hibiscus in clear glass vase

Сподели со своите пријатели

СЗО одлучи да ја класифицира новата варијанта во групата варијанти под надзор, поради многу големиот број (повеќе од 30) мутации на шилестиот ген што го носи, пишува организацијата во епидемиолошкиот извештај за пандемијата на коронавирус објавен во петокот. Loading… Шилестиот протеин го прави вирусот да изгледа како да има боцки,Прочитај повеќе

Loading...
red white and black textile

Сподели со своите пријатели

Приказните за Ковид почнаа повторно кон средината на летото во Франција и во други земји, со умерен скок на епидемијата засега, што повикува на претпазливост. Loading… Повторно заживување на епидемијата е забележано и во САД, Велика Британија, Индија и Јапонија. Вирусот САРС-Ков-2, кој исчезна од главите на повеќето луѓе поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден често прави лапсуси за време на своите говори, а овој пат значително го намали бројот на жртви од пандемијата на коронавирус. Loading… Во вторникот зборуваше за менталното здравје каде ги спомна жртвите од коронавирусот, а подоцна во обраќањето рече дека има нешто повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој сè уште немаат пристап до третмани и вакцини кои спасуваат животи. Loading… Во отвореното писмо објавено по повод самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, Народната алијансаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Указот на американскиот претседател Џозеф Бајден, со кој се укина условот дека странските државјани кои доаѓаат во САД мора да се вакцинираат против коронавирусот, ќе стапи на сила во петок, 12 мај, една минута по полноќ. Loading… Бајден во вторникот ја откажа и мерката за задолжителна вакцинација на државните службенициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на смртни случаи поврзани со КОВИД-19 е намален за 95 отсто од почетокот на годината, соопшти во средата Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи, сепак, дека вирусот не исчезнал. Loading… Според СЗО, вирусот нема да исчезне наскоро и земјите ширум светот мора да научат како да управуваат со неговите последициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувачки тим во Кина објави анализа на примероци земени пред повеќе од три години од пазар поврзан со избувнувањето на Ковид-19. Loading… Пазарот Хуанан, кој продава риба, морски плодови и диви животни, е фокусна точка во потрагата по потеклото на коронавирусот. Но, ова е прва рецензирана студија за биолошки доказиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус вчера ја притисна Кина да ги сподели своите информации за потеклото на Ковид-19, велејќи дека сите хипотези се на маса додека не го сторат тоа, повеќе од три години откако се појави вирусот. Loading… „Без целосен пристап до информациите што гиПрочитај повеќе