Коронавирус (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-би-си кој ги следеше протестите против коронавирусот во Шангај, но тој беше ослободен од притвор по неколку часа, јави Би-би-си, пренесе Ројтерс. Loading… Инцидентот е снимен. „Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Расте гневот кај населението и во бизнис секторот поради се построгите ограничувања со кои властите во Кина се обидуваат да го потиснат растот на бројот на заразени со Ковид-19, кој во петокот достигна нов рекорд и ги урна надежите дека мерките ќе бидат олеснети. Loading… Растот на заразените со КовидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска пријави 32.695 случаи на инфекција со коронавирус, не сметајќи ги увезените инфекции, што е нов рекорден број заразени со Ковид, објавија здравствените власти во земјата. Loading… Од тој број, 3.041 пријавени случаи биле симптоматски, а 29.654 асимптоматски. Овој рекорд уследи по вчерашните 31.144 случаи на инфекција, што еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Кина се регистрирани 31.257 новозаразени со вирусот Ковид-19, што претставува најголем број дневни случаи од почетокот на пандемијата, и покрај строгите мерки за спречување на ширењето на вирусот, јавува Би-би-си. Loading… Зголемениот број на заразени лица е забележан во неделите откако земјата ги олесни некои епидемиолошки мерки. Соочени соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женгжу, град во централна Кина, кој е дом на огромна фабрика за Ајфони, им нареди на шест милиони луѓе да се затворат откако порастот на случаи на „Ковид-19“ предизвика насилни протести во индустрискиот центар. Loading… Стотици работници протестираа пред фабриката и се судрија со полицијата вооружена со палки и облечениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Хонг Конг, Џон Ли е позитивен на коронавирус по четиридневното учество на Азиско-пацифичкиот економски форум (АПЕК) во Тајланд, за време на кој се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг, соопшти денеска владата на Хонг Конг. Loading… Ли бил позитивен на коронавирусот по неговото враќање во Хонг Конг, поПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Жителите на кинескиот Гуангжу, град под карантин поради коронавирусот, излегоа на улиците за да го покажат своето противење на строгите мерки против пандемијата. Loading… Снимките и сликите кои кружат на социјалните мрежи покажуваат лути демонстранти како ги уриваат бариерите поставени од локалните власти, пишува Си-Ен-Ен. Циркулираат снимки на кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камбоџанскиот премиер Хун Сен е позитивен на коронавирусот, поради што ќе го откаже присуството на самитот на Г-20 во Бали, Индонезија, а поради позитивниот тест ќе ги откаже и состаноците на АПЕК во Бангкок подоцна оваа недела. Loading… Хун Сен неодамна беше домаќин на самитот на Асоцијацијата на нациите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пекинг и неколку други големи градови во Кина денеска пријавија зголемен број на нови случаи на коронавирус, најмногу од 25 април, а властите беа повикани брзо да го спречат ширењето на инфекцијата. Loading… Кинеската здравствена комисија денеска објави 16.072 нови случаи на новиот коронавирус низ целата земја, што е повеќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Крузер со околу 800 патници заразени со Ковид-19 се закотви во Сиднеј, Австралија. Loading… Majestic Princess испловел од Нов Зеланд. Кога пристигнал во Сиднеј, во крузерот имало околу 4.600 патници и членови на екипажот, што значи дека приближно секој петти имал коронавирус, пишува Би-би-си. Овој случај потсетува на појава наПрочитај повеќе