Ковидот повторно се појави во неколку земји

Сподели со своите пријатели

Приказните за Ковид почнаа повторно кон средината на летото во Франција и во други земји, со умерен скок на епидемијата засега, што повикува на претпазливост.

Loading...

Повторно заживување на епидемијата е забележано и во САД, Велика Британија, Индија и Јапонија.

Вирусот САРС-Ков-2, кој исчезна од главите на повеќето луѓе по три години пандемија и неколку бранови, повторно се појавува во Франција.

Некои показатели го потврдуваат тој скок.

Во службите за итни случаи, сомнителните случаи на Ковид скокнаа за 31 отсто во неделата од 31 јули до 6 август во споредба со претходната недела, со 920 случаи, според податоците на француската агенција за јавно здравје.

Агенцијата за јавно здравје соопшти дека бројот на инфекции останува умерен, што укажува дека брановите во летото или зимата 2022 година се проследени со повеќе од 4.000 инфекции неделно, пренесува Бета-Франс прес.

Во лекарските ординации, сомнителните случаи на ковид-19 се во пораст кај сите возрасни групи, на повеќе од 1.500 сомнителни случаи на почетокот на август, што претставува скок од 84 проценти за една недела.

Иако Светската здравствена организација повеќе не ја смета пандемијата за глобална здравствена вонредна состојба, вирусот сè уште циркулира во сите земји, продолжува да убива и менува, рече генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција во средата.

Loading...

Верзијата EG.5, која некои научници ја нарекуваат ерис, моментално е најчесто откриена и би можела да биде носител на овој скок на инфекција.

Летните собири и падот на имунитетот исто така би можеле да имаат влијание, велат експертите.

Тој подвиг од сојот омикрон се чини дека е повеќе пренослив од другите во циркулацијата, веројатно под влијание на нови генетски мутации и може полесно да ја избегне имунолошката одбрана.

Идентификуван е во Индија, но и во други азиски земји, во Северна Америка и Европа, каде што има тенденција да ги преземе претходните видови, изјави директорот на Глобалниот здравствен институт на Универзитетот во Женева, Антоан Флахо, за Франс прес.

Во оваа фаза, достапните докази не сугерираат дека EG.5 претставува дополнителен ризик за јавното здравје во споредба со другите циркулирачки соеви на омикрон, соопшти СЗО.

Но, останува ризикот дека може да се појави поопасна варијанта и да предизвика остар скок на инфекции и смртни случаи, рече Тедрос.

Сепак, покомплицирано е да се следат епидемиолошките флуктуации поради недостигот на податоци, бидејќи бројот на тестови е намален и системите за следење се прекинати.

„Има густа магла за епидемиолошката состојба донекаде насекаде во светот. Итно е здравствените власти повторно да воспостават сигурен систем за здравствен мониторинг на Ковид“, рече Антоан Флао и се заложи пред се за анализа на отпадните води во Европа.

Loading...

Со текот на времето и низа бранови на инфекции, ефектите од Ковид врз болниците и бројот на смртни случаи значително се намалија поради високиот имунитет добиен од вакцинација и инфекции, но тие не се сведени на нула и згора на тоа има случаи на долг ковид.

Флео верува дека можеби ќе треба да се препишат тестови за постари и имунокомпромитирани луѓе со уште поблаги симптоми за да можат да добијат рани антивирусни третмани, кои се ефикасни во намалувањето на ризикот од сериозни форми на болеста.

СЗО верува дека вакцинацијата останува важна и во средата повика на зголемени напори за зголемување на опфатот со вакцинација.

Иако вакцините против Ковид ја губат својата ефикасност со текот на времето за заразување со инфекцијата, сепак се смета дека тие штитат од сериозни форми.