Џил Бајден позитивна на коронавирус

Сподели со своите пријатели

Првата дама на САД Џил Бајден е позитивна на коронавирусот, неколку дена пред планираното патување на американскиот претседател Џо Бајден на самитот на Г20 во Индија, објави Белата куќа.

Loading...

Откако Џил Бајден беше позитивна, американскиот претседател (80) беше негативен на вирусот, додаде Белата куќа.

Првата дама на САД (72), чии симптоми се опишуваат како благи, претходно беше позитивна на коронавирусот во август минатата година, пренесува Ројтерс.

Според директорот за комуникации Џил Бајден, првата дама на САД ќе престојува во куќата на плажата Рехобот во американската сојузна држава Делавер.

Белата куќа сè уште не одговорила на барањето за коментар дали тоа ќе влијае на патувањето на американскиот претседател во странство, но според официјалниот распоред на Бајден за неделата, објавен откако беше објавено дека Џил Бајден била позитивна на коронавирусот, се вели дека во четврток ќе отпатува за Њу Делхи за да присуствува на самитот на Г20.

Бајден последен пат беше позитивен на коронавирусот во јули 2022 година.