валкана бомба

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се осврна на мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и рече дека организацијата ги посетила сите објекти кои руските претставници ги споменале кога зборувале за „валканата бомба“. Loading… – Ја поканивме МААЕ да провери, им дадовме целосна слобода на дејствување во соодветните капацитети иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е свесна за обидите на Украина да создаде валкана нуклеарна бомба и нејзината подготвеност да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Тој рече дека „САД и европските земји демонстративно ги игнорираат нуклеарните уцени на украинските власти, на пример,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Експерти од агенцијата за нуклеарно набљудување на Обединетите нации во вторникот започнаа инспекција на две локации за кои Русија тврди дека произведуваат таканаречени „валкани бомби“. Loading… Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси во соопштение наведува дека инспекциите започнале на две локации во Украина и наскоро ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) „оваа недела“ ќе посети две украински локации на барање на Киев, според соопштението, за да ги потврди обвинувањата на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина ги брише доказите за подготовка на „валкана бомба“. Loading… „Инспекторите ќе извршат независна проверка… за да откријат какво билоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, денеска го повика Западот да го искористи своето влијание за да ја одврати Украина од плановите за употреба на т.н. валкана бомба. Loading… „Го повикуваме Западот да влијае врз неговите украински штитеници да се откажат од овој многу опасенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија пред Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) го претстави обвинението дека Украина се подготвува да употреби „валкана бомба“, експлозивна направа која содржи радиоактивен материјал. Loading… Состанокот во Советот за безбедност се одржа во вторникот доцна навечер, зад затворени врати. „Ние сме прилично задоволни бидејќи ја подигнавме свеста. НеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако Киев употреби „валкана бомба“, Москва ќе го оцени како акт на нуклеарен тероризам, се вели во писмото на рускиот претставник во ОН, Василиј Небензја. Loading… Писмото, како што пренесува Спутник, било адресирано до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, до чија содржина имал пристап порталот. Во писмото се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од „валканите бомби“ долго време се стравуваше како потенцијално терористичко оружје бидејќи главниот ефект на таквите бомби е ширење паника со испуштање радиоактивна прашина и чад во атмосферата. Loading… Кремљ тврди дека Украина се подготвува да активира валкана бомба за да ја обвини Русија и да доведе до ескалација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова денеска изјави дека Москва е подготвена на сите заинтересирани страни да им даде детални објаснувања за подготовките на Киев за провокација со употреба на „валкана бомба“. Loading… – Во понеделникот на тоа прашање целосно одговори рускиот министер за надворешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија има намера да ги пренесе своите обвинувања дека Украина планира напад со „валкана бомба“ до Советот за безбедност на Обединетите нации и го повика шефот на ОН Антонио Гутереш да направи се што може за „да го спречи ова грозоморно злосторство“. Loading… Со напредокот на украинските сили во стратешкиПрочитај повеќе