Небензја: Ако Киев употреби „валкана бомба“ тоа ќе биде акт на нуклеарен тероризам

Сподели со своите пријатели

Ако Киев употреби „валкана бомба“, Москва ќе го оцени како акт на нуклеарен тероризам, се вели во писмото на рускиот претставник во ОН, Василиј Небензја.

Loading...

Писмото, како што пренесува Спутник, било адресирано до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, до чија содржина имал пристап порталот.

Во писмото се наведува дека Киев може да изврши провокација со поддршка на западните земји.

„И нашето Министерство за одбрана доби информации дека оваа провокација може да се изврши со поддршка на западните земји“, се наведува во писмото.

Русија апелира до западните земји да влијаат врз режимот во Киев за да се откаже од плановите за употреба на „валканата бомба“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски до Украинците: Подгответе се за нови напади

Исто така, се нагласува дека ваквите планови ќе имаат сериозни последици и ќе предизвикаат огромни загуби кај населението.

Небензја во писмото наведува дека Москва и „го повикува генералниот секретар да направи се што е во негова моќ за да го спречи спроведувањето на ова грозоморно злосторство“.

Покрај тоа, во писмото се наведува дека Русија не планира и не планира да користи нуклеарно оружје во Украина.

Loading...

„Ниту руските власти, ниту Министерството за одбрана не ја спомнаа можноста за таква апликација“, вели Небензја.

Русија денеска побара Советот за безбедност на ОН да ја разгледа провокацијата со употреба на „валканата бомба“ што ја подготвува Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кличко: Киев се подготвува за се

Началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, Валери Герасимов, телефонски разговарал со претседателот на Комитетот на началниците на Генералштабот на вооружените сили на САД, Марк Мили, во врска со можноста Украина да употреби „валкана бомба“.

Претходно, началникот на силите за радијациона, хемиска и биолошка одбрана на вооружените сили на Руската Федерација, генерал-полковник Игор Кирилов, изјави дека Министерството за одбрана на Русија ги ставило силите и ресурсите на подготвеност во случај на експлозија на „валкана бомба“ на Украина.

Претходно, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во разговор со своите колеги од САД, Франција и Турција изрази загриженост за можна употреба на „валкана бомба“ од Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ФСБ: Спречена серија терористички напади во Запорожје

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.