Захарова: Западот да го одврати Киев од опасните потфати

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, денеска го повика Западот да го искористи своето влијание за да ја одврати Украина од плановите за употреба на т.н. валкана бомба.

Loading...

„Го повикуваме Западот да влијае врз неговите украински штитеници да се откажат од овој многу опасен и ризичен потфат. Можни масовни смртни случаи на невини цивили“, рече Захарова на прес-конференција, пренесува ТАСС.

Таа оцени дека Киев користи „нуклеарна уцена“ за да добие поголема воена и финансиска помош од Западот.

„Сосема е можно режимот во Киев да ја користи оваа нуклеарна уцена за да обезбеди поголема финансиска и воена помош од Западот“, рече Захарова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече надолу

Таа, исто така, смета дека оваа помош не е помош за народот, ниту е ограничена само на одбраната на Украина, туку на претставниците на режимот бидејќи, како што вели, голем дел од тие средства веднаш се депонираат на нивните приватни сметки. руската агенција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.