Захарова: Подготвени сме да ги разјасниме подготовките на Киев за провокација со валкана бомба

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова денеска изјави дека Москва е подготвена на сите заинтересирани страни да им даде детални објаснувања за подготовките на Киев за провокација со употреба на „валкана бомба“.

Loading...

– Во понеделникот на тоа прашање целосно одговори рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кој ја коментираше ситуацијата. Тој посочи одреден интерес на странски експерти и рече дека сме подготвени да воспоставиме соодветен контакт.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон