Валериј Герасимов

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ги посети командантот на руската армија во Украина и други високи офицери откако Украина објави успех во контраофанзивата на југоисточниот фронт. Loading… „Владимир Путин одржа состанок во седиштето на групата за специјални воени операции во Ростов на Дон“, се вели во соопштението на Кремљ. Путин сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, беше виден во јавноста во понеделникот за прв пат по неуспешниот бунт на Вагнер на 24 јуни. Loading… Министерството за одбрана објави видео на кое генерал Герасимов слуша извештаи за Украина на состанокот во саботата и разговара со највисоките руски генералиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин наводно прима хемотерапија, а неговиот најтесен круг би можел да го искористи за заговор против него, се вели во „протечените“ документи на Пентагон, како што тврди британски „Сан“. Loading… Според новопротечените документи, информацијата за саботажа на Путин доаѓа од неидентификуван руски извор со пристап до внатрешнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неодамна, генералот Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на Русија, директно ја презеде командата со трупите во Украина. Loading… Многумина тоа го гледаат како знак дека Москва подготвува нова масовна офанзива, можеби нов напад врз Киев. Британското Министерство за одбрана, користејќи информации од своите разузнавачи и луѓе од терен, пишува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералот Сергеј Суровикин беше главен командант на „специјалната воена операција“ три месеци, како што Русија сè уште официјално ја нарекува војната против Украина. Loading… Во четвртокот тој беше разрешен од функцијата врховен командант во Украина од страна на министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Ова не е прва реорганизација на рускаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако рускиот претседател Владимир Путин се надева дека брзата генерална замена може да ја оживее неговата лоша кампања во Украина и да ги смири жестоките внатрешни борби меѓу неговите команданти, тој веројатно ќе биде разочаран, пишува Politico. Loading… По само три месеци како врховен командант на силите во Украина, генералотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во средата, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го назначи началникот на Генералштабот Валериј Герасимов за врховен командант на руската воена кампања во Украина, последен во серијата потези за реорганизација на руското воено раководство. Loading… Герасимов беше назначен за командант на здружените сили за „специјална воена операција“ во Украина. ИнститутотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија назначи нов командант, еден ден откако озлогласената платеничка група Вагнер објави дека го освоила рударскиот град Соледар во источна Украина. Loading… Фотографија со војниците објави и шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, кој тврди дека тие се во градот на солта, недалеку од Бахмут, каде што се водат жестокиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја утврди функцијата свој прв заменик во Воено-индустриската комисија со која раководи, а на таа позиција го назначи заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев. Loading… Според указот на Путин, кој беше објавен денеска, во комисијата наместо протераниот Игор Артемјев се приклучил шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана го поддржува воведувањето воена обука во руските училишта, јавуваат локалните медиуми. Loading… Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, изразил поддршка за воведување основна воена обука во училиштата во писмо до Сергеј Миронов, лидерот на рускиот парламент, пренесува руска Известија. Тој руски весник гоПрочитај повеќе