Британија: Русите имаат загуби, а се караат за шишање и бричење

Сподели со своите пријатели

Неодамна, генералот Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на Русија, директно ја презеде командата со трупите во Украина.

Loading...

Многумина тоа го гледаат како знак дека Москва подготвува нова масовна офанзива, можеби нов напад врз Киев.

Британското Министерство за одбрана, користејќи информации од своите разузнавачи и луѓе од терен, пишува дека Герасимов вовел промени во руската армија.

Така, на пример, Британците пишуваат дека надредените почнале да внимаваат да се носи само пропишаната униформа, да се избегнува патување со цивилни возила и користење на мобилни телефони.

Исто така, пишуваат Британците, важно е да се внимава каква фризура имаат војниците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сите зборуваат за Леопарди, но никој за германски дронови кои пристигнуваат во Украина

Но, не се одвива сè без проблеми, сметаат Британците. Мерките беа дочекани со скептични повратни информации.

Противниците на ваквите промени, британската држава, најмногу ги исмеваат обидите за стандардизирање на бричењето на војниците.

Некои функционери од Доњецк, се наведува понатаму, велат дека тоа е фарса што го кочи процесот на уништување на непријателот.

Loading...

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, исто така го критикуваше военото раководство, велејќи дека „војната е време на активните и храбрите, а не на полираните“.

Во меѓувреме, руските сили сѐ уште се блокирани во Украина, не напредуваат, а во исто време претрпуваат големи загуби.

Затоа, инсистирањето на Герасимов на овие неклучни работи веројатно ќе ги потврди стравувањата на неговите многубројни скептици во Русија, сметаат Британците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Наришкин: НАТО ги зголемува влоговите во Украина, но нема да дочека стратешки пораз на Русија

Заедно со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, тој се повеќе се смета за недопирлив и фокусиран на презентацијата наместо на содржината, додаваат на крајот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.