Русија: Сакаме да воведеме воена обука во училиштата

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана го поддржува воведувањето воена обука во руските училишта, јавуваат локалните медиуми.

Loading...

Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, изразил поддршка за воведување основна воена обука во училиштата во писмо до Сергеј Миронов, лидерот на рускиот парламент, пренесува руска Известија.

Тој руски весник го цитира Герасимов, кој рекол дека за воена обука во последните две години од школувањето треба да се одвојат 140 часа, пренесува Индекс.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките