Тунис

brown wooden stand with black background

Сподели со своите пријатели

Судот во Тунис денеска осуди четири лица на смрт и две на доживотен затвор, обвинети за учество во убиството на истакнатиот политички лидер Чокри Белаид пред 11 години. Loading… Белаид, левичарски политичар, беше жесток критичар на исламистичката партија Енахда, тврдејќи дека тие не реагираат на насилството извршено од екстремистите врзПрочитај повеќе

flags on brown concrete bridge during daytime

Сподели со своите пријатели

Тунискиот претседател Каис Саид ја отфрли финансиската поддршка што ЕУ ѝ ја најави на земјата во септември, а која делумно е наменета за борба против илегалната миграција, велејќи дека е во спротивност со договорот потпишан пред три месеци, пренесува Ројтерс. Loading… Европската комисија минатиот месец објави дека ќе му платиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 41 мигрант загина откако мал брод, кој испловил од Сфакс, Тунис, се превртел и потонал додека пловел во Сицилискиот теснец. Loading… Трагедијата ја преживеале тројца мажи и една жена, кои биле спасени од бродот „Римона“, кој утрово ги префрлил на патролниот брод CP327 на крајбрежната стража, пренесе Анса. ТиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Туниските власти соопштија дека најмалку 14 мигранти загинале во различни бродоломи во Средоземното Море во последните два дена. Loading… Повеќе од 50 се водат за исчезнати по последната несреќа, во која брод потона во близина на брегот, јави Би-Би-Си. Сите лица на бродот биле од субсахарска Африка. Тунис е главнатаПрочитај повеќе

white concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Во понеделникот во Тунис беа забележани рекордни температури, бидејќи на 18 главни метеоролошки станици беа измерени максимални температури над 45 целзиусови степени. Loading… Националниот институт за метеорологија објави дека во Картагена се измерени 49 степени, така што е надминат рекордот од 46,4 степени, кој беше измерен на 1 јули 1998Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во железничка несреќа во Тунис две лица загинаа, а 30 се повредени, јавува Ројтерс повикувајќи се на известувањето на локалните медиуми. Loading… Несреќата се случила во вторникот вечерта, кога воз на релација меѓу тунискиот крајбрежен град Сфакс и главниот град на Тунис излетал од шините, јави Радио Тунис. Според соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија предложи зајакнување на партнерството со Тунис, вклучувајќи долгорочна финансиска помош до 900 милиони евра и дополнителна итна помош од 150 милиони евра, пренесува Бета. Loading… Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека за време на нејзината посета на Тунис, на претседателот Каис Саид му предложилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека лидерите на таа земја и на Холандија, како и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во недела ќе отпатуваат во Тунис за да разговараат за напредокот во договорот меѓу ЕУ и Тунис за енергија, економија и миграција. Loading… – Тунис е приоритет,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Туниската крајбрежна стража од Средоземното Море ги извлече безживотните тела на девет мигранти од Африка и успеа да спаси 29 по бродоломот што го доживеаја во водите недалеку од градот Монастир. Loading… Според зборовите на Фарид Бен Јах, портпарол на судот во Монастир, тие се обидувале да стигнат до италијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во пукање во близина на синагога во Тунис, загинаа двајца полицајци и двајца посетители, додека девет лица се ранети, соопшти туниската влада. Loading… Злосторството се случи во вторникот за време на годишниот аџилак на островот Џерба, кој привлекува стотици Евреи од Европа и Израел. Нападот го извршил чувар на военПрочитај повеќе