Тунис

Сподели со своите пријатели

Властите на Тунис најавија дека африканската земја ќе добие 100 милиони евра од Европската унија за помош на националниот буџет. Loading… „Парите ќе бидат искористени за ублажување на последиците од пандемијата на корона вирусот и поддршка на економијата“, се вели во соопштението на Министерството за економија и планирање на Тунис,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици граѓани учествуваа на протестите во Тунис против сиромаштијата, високите цени и недостигот на одредени прехранбени производи. Loading… Граѓаните учествуваа во протестите, со што го зголемија притисокот врз претседателот на државата Каис Саид да ја реши економската и политичката криза во земјата, јавува денеска Ројтерс. Протестот во главниот град сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку осум мигранти се удавија, а 15 се водат како исчезнати откако нивниот брод потона во близина на брегот на Тунис додека се обидуваа да го преминат Медитеранот кон Италија, јави туниското државно радио. Loading… Крајбрежната стража спасила 14 мигранти кои биле на преполн чамец, јавува Ројтерс. Бродот потонал недалекуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тунискиот претседател Каис Саид разреши 57 судии, обвинувајќи ги за наводна „корупција и терористичка заштита“. Loading… Саид ја спроведува чистката откако претходно оваа година ја презеде контролата врз судството и другите гранки на власта, пренесува Ројтерс. Во телевизиско обраќање во средата, Саид рече дека „дава можност и предупредувал до судствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали знаете дека постојат одредени точки на планетата кде температурите можат да достигнат и до 70 степени целизусови? Ова е приказната за 10. најтопли места во светот. Долина на смртта, Калифорнија Долината на смртта е позната по субтропкста клима, летата се многу топли и долги, а зимите кратки. Во овааПрочитај повеќе