Тунис: Четворица осудени на смрт, двајца на доживотен затвор за убиство на политичар

Сподели со своите пријатели

Судот во Тунис денеска осуди четири лица на смрт и две на доживотен затвор, обвинети за учество во убиството на истакнатиот политички лидер Чокри Белаид пред 11 години.

Loading...

Белаид, левичарски политичар, беше жесток критичар на исламистичката партија Енахда, тврдејќи дека тие не реагираат на насилството извршено од екстремистите врз секуларистите.

Тој беше убиен во својот автомобил од вооружени лица на 6 февруари 2013 година, во првото политички мотивирано убиство во земјата по децении, пишува Ројтерс.

Десетици приврзаници на Белаид се собраа во вторникот вечерта во близина на судот во Тунис, држејќи транспаренти барајќи правда и извикувајќи „Чокри живее“ и „Ние сме лојални на крвта на мачениците“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МЕКСИКО: Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Според британската агенција, убиството на Белаид ја запрепасти земјата и предизвика масовни и насилни протести по Арапската пролет во 2011 година, кога протестите избија прво во Тунис, а потоа и низ целиот регион, соборувајќи неколку наводни автократски режими.

Иако Белаид немаше голем број следбеници, неговата критика на политиката на Енахда ги одразуваше ставовите на многу Тунижани, кои се плашеа од религиозните радикали за кои веруваа дека ќе ги одземат слободите освоени со првите модерни востанија во арапскиот свет.

Неговото семејство и секуларните политичари ги обвинија лидерите на Енахда дека стојат зад атентатите за време на нивното владеење со земјата, што исламистичката партија остро го осуди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Неколку месеци по убиството на Белаид, беше убиен уште еден левичарски политичар, Мохамед Брахми, што доведе до масовни протести кои доведоа до распуштање на тогашната влада, пренесува Танјуг.

Loading...