Технологија

Интересни информации за технологијата. Најнови вести за технолошките достигнувања низ светот.

Сподели со своите пријатели

Американските законодавци го критикуваа главниот извршен директор на ТикТок за можното влијание на кинеската влада на платформата и покренаа обвинувања дека апликацијата му штети на менталното здравје на децата, зголемувајќи ја загриженоста за моќта што апликацијата ја има врз Американците. Loading… Сослушувањето на извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чу,Прочитај повеќе

person holding black iphone 5

Сподели со своите пријатели

Западните влади се лути на ТикТок. Кинеската апликација која ја сакаат тинејџерите ширум светот е критикувана поради тоа што овозможува шпионирање, не заштита на личните податоци, па дури и корумпирана младина, пишува Politico. Loading… Владите во Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Канада, Нов Зеланд и ширум Европа одлучија во последнитеПрочитај повеќе

ai generated, robot, android

Сподели со своите пријатели

За само неколку месеци, системот за вештачка интелигенција ChatGPT донесе вистинска револуција – дава совети, пишува и лекторира текстови, помага при поправки на автомобили и многу повеќе. Loading… Познатиот американски есеист и повеќекратен добитник на Пулицерова награда Томас Лорен Фридман во анализа за „Њујорк тајмс“ се обиде да објасни штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вештачката интелигенција е еден од најважните технолошки откритија во модерната историја, на исто ниво со создавањето на микропроцесори, персонални компјутери, интернет и мобилни телефони, пишува Бил Гејтс во својот блог насловен: „Почна ерата на вештачката интелигенција. ” Loading… Основачот на „Мајкрософт“ реши да напише долг текст на блог во времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеската социјална мрежа ТикТок објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе отколку во 2020 година, кога имало 100 милиони. Loading… Тие информации беа претставени пред сведочењето на извршниот директор Шоу Чи Чева пред Комитетот за енергија и трговија на американскиот КонгресПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Апликацијата за социјални медиуми ТикТок во кинеска сопственост ќе биде забранета за телефони што ги користат владините министри и државните службеници во Велика Британија, јавува Би-Би-Си. Loading… Кабинетот на министерот за меѓувладини работи Оливер Дауден ќе им се обрати на пратениците подоцна. Официјален коментар нема, но се очекува министерот ДауденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска ги повика САД да престанат со „неоправданите напади“ на апликацијата ТикТок, откако американската влада побара кинеската матична компанија да се огради од апликацијата или да се соочи со забрана за национална безбедност. Loading… Според Wall Street Journal, Белата куќа поставила ултиматум дека доколку ТикТок остане дел од кинескатаПрочитај повеќе

From above of crop anonymous male hacker typing on netbook with data on screen while sitting at desk

Сподели со своите пријатели

Руски хакери подготвуваат нов бран хакерски напади против Украина, вклучително и закана за откуп за организациите кои одржуваат украински линии за снабдување, се вели во извештајот објавен од Мајкрософт. Loading… Извештајот, изработен од тимот за безбедносно истражување и анализа на технолошкиот гигант Мајкрософт, нагласува низа нови откритија за тоа какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џо Бајден и неговата администрација се заканија дека ќе го забранат ТикТок во Соединетите Американски Држави, доколку кинеските сопственици на оваа социјална мрежа не се откажат од своите акции во компанијата. Loading… Одлуката е најдраматичната во серијата ескалации меѓу ТикТок и администрацијата на Бајден и доаѓа во услови на стравПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Google наскоро ќе понуди своја верзија на софтвер за генерирање текст и слики со помош на вештачка интелигенција, бидејќи влегува во сè понеизвесна пазарна трка со компаниите за машинско учење. Loading… Компанијата најави подобрени верзии на своите апликации Google Docs, Gmail, Sheets и Slides, чија употреба треба да биде олеснетаПрочитај повеќе