Спорт Куманово (Page 10)

Вести од спорт поврзани со натпреварувања, клубови и спортисти кои се натрепваруваат на територијата на Општина Куманово.

Сподели со своите пријатели

Откако МВР предложи презакажување на натпреварот помеѓу ФК Шкендија и Вардар на градскиот стадион ”Башкими” во Куманово, мечот вчера беше одложен и презакажан за петок со почеток во 16 часот. Loading… Поради презакажаниот термин на мечот со Шкендија, дерби-дуелот од 27. оло помеѓу Вардар и Работнички наместо в недела, ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Македонската кошаркарска федерација, заостанатиот натпревар од првото коло од Супер лигата со екипата на КК.Карпош Соколи,  ќе се одигра во четврток од 19:00ч на гостински терен. Loading… Натпреварот помеѓу КК Карпош Соколи и КК Куманово ќе биде со директен пренос на МРТ. Инаку, по саботниот инцидент наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пресврт во втората четвртина и одлична игра во завршницата од натпреварот кога се решаваше победникот, Куманово го совлада МЗТ Скопје со 99-90, нанесувајќи му го петтиот пораз сезонава на актуелниот шампион. Loading… Долгоочекуваниот натпревар на КК Куманово ја преполни градската спортска сала, а не изостана ниту огромната поддршка на  ”Кумани”. КумановциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановските кошаркари вечерва му одржа лекција на актуелниот македонски првак МЗТ Скопје, совладувајќи го на домашен терен со резултат 99-90 во рамки на натпреварувањата од третото коло на македонската кошаркарска Супер – лига. Loading… Иако МЗТ одлично ја почна првата четвртина, сепак, со две серии, Куманово прво успеа да израмни, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во спортската сала на СОУ ”Перо Наков”, денес беше отворен дводневен Меѓународен семинар за аикидо, организиран по повод 10 – годишниот јубилеј на аикидо клубот ”Агатсу” од Куманово, во соработка со Општинскиот Сојуз на спортови. Loading…   [huge_it_gallery id=”7″] Меѓународниот семинар го отвори градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, кој на гоститеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај одлуката на Арбитражната комисија и постапката која што ќе тече во меѓувреме,  Управниот Одбор на КК Куманово рано утринава го потврди своето учество во кошаркарската Супер – лига. Loading… Со донесената одлука, ќе се разреши и целата драма околу натпреварувањата кои настанаа со пререгистрирање на КК Карпош СоколиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод јубилејното десетгодишно постоење на Аикидо клуб ”АГАТСУ” , во соработка со Општинскиот Сојуз на спортови, во Куманово за време на викендот ќе се организира Меѓународен семинар по Аикидо. Loading… Семинарот ќе го водат Аикидо мајстори од Македонија, Р. Србија, Шведска, Хрватска и Бугарија. Според агендата, семинарот по АикидоПрочитај повеќе