Спорт Куманово

Вести од спорт поврзани со натпреварувања, клубови и спортисти кои се натрепваруваат на територијата на Општина Куманово.

Сподели со своите пријатели

Во тек се активностите за реконструкција на внатрешноста на Спортската сала во Куманово, информираше денеска градоначалникот Максим Димитриевски. Loading…     Финалното машинско чистење на подот се одвива деновиве, при што ќе се нанесе епоксиден материјал, а потоа ќе следува и местење на паркетот.     Претходно се работеше наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Завршенa e реконструкцијата на игралиштето за кошарка во спортскиот комплекс „Соколана” во Куманово. Loading…     Како што информираше градоначалникот Максим Димитриевски, поставена е  нова асвалтна подлога, нова тартан подлога, ограда, нови кошеви и спортска опрема.     Следува партерно уредување на комплексот, а паралелно со тоа се одвива иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалскиот клуб Црвена Звезда и неговите навивачи од Куманово организираат бесплатен превоз за натпреваро Црвена Звезда – Зенит. Loading… Станува збор за пријателска средба на клубовите од Белград и Санкт Петербург, а сите кои се заинтересирани да го проследат во живо ќе добијат и бесплатни билети. – На секое детеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борците на Кик бокс клубот „Предатор“ од Куманово освоија 19 медали на првото национално кик-бокс првенство во Македонија. Loading… Од 28 натпреварувачи со кои учествуваше клубот, освоени се вкупно 19 медали од кои пет златни, четири сребрени и 10 бронзени.     Со злато се закитија Матеј Ѓорѓи Николовски воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово впишаа нова победа во вториот дел од тековната сезона во Првата женска кошаркарска лига. Loading… На домашен терен вчера кумановки го совладаа составот на ЖКК Бадел со резултат 75:71 во мечот од 12то коло на домашниот шампионат за дами. Следниот меч кумановки повторно го играат на домашенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алексеј Стојановски, член на Тенискиот клуб „Тумба“ од Куманово постигна врвни резултати во текот на изминатиот викенд. Loading…     Стојановски освои третото место на Отвореното тениско првенство за јуниори и јуниорки до 14 години кое се одржа на тениските терени на ТК „Поинтер“ од Скопје.     – КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младинскиот кошаркарски клуб Куманово е апсолутен есенски шампион во Втората кошаркарска лига на Македонија. Loading… Од 11 одиграни натпревари оваа полусезона, избраниците на тренерот Марин Докузовски немаат ниту еден пораз и остануваат единствена непоразена екипа во целата лига. Викендов го одиграа последниот меч за 2023 година и впишаа нова победа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на пливачкиот клуб „ТУМБА“ од Куманово овој викенд учествуваа на зимското државно првенство на Македонија кое се одржа на базенот Борис Трајковски во Скопје. Loading… Браќата Марко и Никола Трајановски остварија одлични резултати.     Трајановски  е апсолутен победник на натпреварот, а освои злато во категоријата 200 метри делфинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на Куманово ја завршија полусезоната како лидери во табелата и со тоа се есенски шампион во Трета лига Север. Loading… Изминатиот викенд кумановци на домашен терен го совладаа составот на ФК Башкими Љуботен со 3:1 и ја задржаа лидерската позиција во својата група. Првиот гол за Куманово го дадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово викендов забележаа девета победа по ред во Втората кошаркарска лига на Македонија. Loading… Избраниците на тренерот Марин Докузовски викендов на гостински терен без премногу мака го совладаа составот на Соколи со 62:75. И по оваа победа кумановци остануваа неприкосновени на врвот на табелата безПрочитај повеќе