снег

Сподели со своите пријатели

Поради отстранување на одрони во близина на село Истибања, сообраќајот на патниот правец Кочани – Македонска Каменица е во прекин во двата правци, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. ВрнежиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изутринава времето во Македонија е променливо облачно, во западните делови на повисоките планините има локални врнежи од снег, а на пониските места има локален дожд. Дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Под влијание на влажна и постудена воздушна маса денеска ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ретка снежна бура ја зафати пустината Сахара во близина на гратчето Аин Сефра во северозападниот дел на Алжир.  Зошто падна снег во Сахара? Научниците имаат два одговори! Loading… Неверојатни снимки го прикажуваат подрачјето познато по екстремно високите температури, прекриено со снег, откако температурата се спуштила под нулата. Како Јапонците чистатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На планината Татејама, која е висока околу 3.000 метри, паѓаат околу 30 метри снег. Токму поради тоа оваа планина е едно од најпосакуваните дестинации тоа поради снегот. Со инвалидските колички го чисти снегот на целото соседство (видео) Loading… Илјадници луѓе секоја година плаќаат многу пари и патуваат со часови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Москва соопштуваат дека успешно се справуваат со огромните количества на снег, најголемите во последните 100 години, кои го погодија главниот град на Русија викендов. – Сите патишта се отворени, опремата и механизацијата се на терен. Од улиците се ичистени над 800.000 кубни метри снег, рекол заменикот на градоначалникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Москва е во центарот на два големи циклони кои се состојат од по два помали, едниот доаѓа од северозапад, а другиот од Медитеранот преку Балканот, што отвара пат за студен арктички воздух. Затоа велиме дека Москва е под арктичка инвазија“, рекла за Тасс Татјана Познаикова, експерт за метерологија. Денес воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската полиција стопирала шведски автобус кој возел по автопатот со над 1,5 тони снег на кровот и веднаш му наредиле на возачот да го отстрани снегот. Ако ти испаднев врата на автобус, замениш ги с’с улазни од дома (фото) Loading… Полицијата на кантонот Солотурн навела дека автобусот во полиција билПрочитај повеќе