Претседателски избори

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасијадис го освои вториот претседателски мандат во вториот круг од изборите откако го победи својот противник Ставрос Малас. Анастасијадис освоил 55,9 отсто од гласовите, на основа на 95 отсто од пребројаните гласови, што е 12 отсто повеќе ов однос на неговиот ривал Малас. Државните медиумитеПрочитај повеќе