Мјанмар (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Мјанмар го ослободија Шон Турнел, австралиски економист и поранешен советник на иконата на демократијата Аунг Сан Су Чи и уште 6.000 други од затвор со одлука за амнестија, објавија мјанмарските медиуми. Loading… Irrawaddy News и BBC Burmese објавија дека меѓу ослободените се и поранешната британска претставничка ВикиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека светот го изневери Мјанмар, изразувајќи надеж дека Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија ќе може да изврши притисок врз земјата-членка да се придржува до планот за решавање на кризата. Loading… Лидерите на Асоцијацијата (АСЕАН) вчера на годишниот самит се согласијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здружението на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) е сериозно загрижено поради ескалацијата на насилството во Мјанмар, рече претседавачот на блокот, Камбоџа, во коментарите пред специјалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки во четврток посветен на кризата. Loading… „Длабоко сме тажни поради зголемениот број жртви и страдањата на обичнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 80 луѓе кои присуствувале на прославата на годишнината на главната политичка организација на етничкото малцинство Качин беа убиени во воздушните напади на армијата на Мјанмар, соопштија денеска членови на групата и спасувач, а меѓу жртвите има и пејачи и музичари. Loading… Прослава организирана од Организацијата за независност Качин сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку осум лица загинаа, а 13 се повредени во експлозии во најголемиот затвор во Мјанмар, објавија медиумите во средата. Loading… Тројца вработени и пет посетители загинаа во затворот Инсеину од колонијалната ера во Јангон, откако две експлозии одекнаа во близина на шалтерот за пакети, објави независниот информативен портал Myanmar Now.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар денеска го осуди јапонскиот новинар Тору Кубота на дополнителна тригодишна затворска казна под обвинение дека го прекршил законот за мигранти, објави весникот „Асахи“, повикувајќи се на судски извори. Loading… Воениот суд во Мјанмар претходно го осуди Кубота (26) на 10 години затвор минатата недела под обвинение заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар денеска ја осуди соборената премиерка Аунг Сан Су Чи на три години затвор под обвинение дека примала мито, пренесе Ројтерс, цитирајќи лице запознаено со ова прашање. Loading… Премиерката се соочува со најмалку 18 обвиненија, кои се движат од корупција до кршење на изборните закони, кои вкупно можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мјанмарската хунта ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на уште три години затвор, додека поранешниот советник на австралиската влада Шон Турнел го осуди на истата затворска казна, изјави неименуван извор за Франс прес. Loading… И двајцата се во притвор по пучот во февруари минатата година, кога војската јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка на таа земја Аунг Сан Су Чи на три години затвор, прогласувајќи ја за виновна за вмешаност во изборна измама. Loading… Таа претходно беше осудена на вкупно 17 години за други кривични дела. Партијата на Су Чи победи со убедлива победа на општитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Мјанмар, Нолеен Хејзер, побара во главниот град на Мјанмар од шефот на воената хунта, генерал Мин Аунг Хлаинг, итно да го запре насилството, да го поддржи политичкиот процес кон враќање на демократијата и цивилното владеење и да дозволи поранешната лидерка на земјата, Аунг СанПрочитај повеќе