Мјанмар

Сподели со своите пријатели

Воената хунта на власт во Мјанмар воведе закон со кој се задолжуваат сите млади мажи и жени во армијата. Loading… Поминаа три години откако хунтата ја презеде власта во Мјанмар со државен удар. Најавата за новиот закон беше изненадување. Многу млади сакаат да добијат виза и да побегнат од земјата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските власти го обвинија лидерот на јапонскиот криминален синдикат за заговор за трговија со нуклеарни материјали од Мјанмар во Иран. Loading… Такеши Ебисава (60) и неговиот сообвинет Сомфоп Сингхасири (61) тргувале со дрога, оружје и нуклеарен материјал, „одат дотаму што нудат ураниум и плутониум за оружје во очекување дека ИранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бунтовничкиот сојуз во северен Мјанмар се согласи на прекин на огнот со владејачката армија за време на разговорите со посредство на Кина, по неколкумесечни координирани офанзиви кои се заканија да ја ослабат моќта на хунтата Loading… Армијата, која ја собори избраната влада во 2021 година, од крајот на октомври сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет луѓе во кинески град во близина на Мјанмар беа ранети вчера од залутани артилериски гранати од другата страна на границата, објави кинеската државна агенција Глобал Тајмс, додека борбите меѓу мјанмарската хунта и бунтовниците продолжуваат и покрај преговорите. Loading… Глобал тајмс сподели видео на социјалните мрежи на кое се гледаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мјанмар стана најголем извор на опиум во светот, благодарение на домашната нестабилност и падот на одгледувањето во Авганистан, се вели во извештајот на Обединетите нации во вторникот, пренесува Ројтерс. Loading… Падот од 95 отсто во одгледувањето опиум во Авганистан, откако Талибанците ја забранија дрогата во 2022 година, доведе до променаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа, а околу 40.000 други се евакуирани поради поплавите и одроните предизвикани од монсунските дождови во Мјанмар, соопштија денеска властите во земјата. Loading… Снимката направена во државата Ракин, на западот на земјата, која беше опустошена од циклонот Мока во мај, покажува огромни рурални области потопени во вода. МјанмарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Телата на 23 Рохинџи кои избегаа од мјанмарската држава Ракин се извлечени откако нивниот брод потона. Loading… Триесет други се уште се водат како исчезнати, додека осум лица наводно ја преживеале несреќата. Преживеаните рекле дека се обидувале да стигнат до Малезија кога нивниот брод со повеќе од 50 патници потоналПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рано утринава спасувачите во Мјанмар евакуираа околу 1.000 луѓе заробени долж западниот брег на земјата по минувањето на моќниот циклон кој повреди стотици луѓе и ја прекина комуникацијата. Loading… Соопштено е дека има штета и дека загинале најмалку пет лица, но последиците од циклонот сѐ уште не се целосно познати.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воените власти во Мјанмар денеска ја објавија одлуката за амнестија на 2.153 затвореници осудени за несогласување со режимот. Loading… Одлуката за амнестија е донесена по повод будистички фестивал. Војската ослободила „2.153 затвореници кои отслужуваат казна според член 505(а)“, се вели во соопштението на воените власти. Ова е член од законотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 30 лица загинаа во центарот на Мјанмар, откако армијата на земјата нападна настан организиран од противници на воената влада, објавија медиумите. Loading… Цитирајќи ги жителите на областа Сагаинг, Би-Би-Си Бурма, Радио Слободна Азија (РФА) и вести порталот Иравади објавија дека до 50 луѓе, вклучително и цивили, биле убиени воПрочитај повеќе