Мјанмар (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Воените власти во Мјанмар денеска ја објавија одлуката за амнестија на 2.153 затвореници осудени за несогласување со режимот. Loading… Одлуката за амнестија е донесена по повод будистички фестивал. Војската ослободила „2.153 затвореници кои отслужуваат казна според член 505(а)“, се вели во соопштението на воените власти. Ова е член од законотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 30 лица загинаа во центарот на Мјанмар, откако армијата на земјата нападна настан организиран од противници на воената влада, објавија медиумите. Loading… Цитирајќи ги жителите на областа Сагаинг, Би-Би-Си Бурма, Радио Слободна Азија (РФА) и вести порталот Иравади објавија дека до 50 луѓе, вклучително и цивили, биле убиени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жестоките борби меѓу војската на Мјанмар и вооружените етнички бунтовници принудија околу 5.000 луѓе да избегаат преку границата на земјата во Тајланд оваа недела, соопштија денеска официјални лица и медиуми. Loading… Околу 5.000 луѓе, меѓу кои и многу жени и деца, преминале во тајландската провинција Так и се засолниле воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воената влада на Мјанмар во средата ја забрани работата на 40 опозициски партии поради неисполнување на крајниот рок за регистрација пред изборите. Loading… Меѓу нив е и Националната лига за демократија (НЛД) на Аунг Сан Су Чи, која беше соборена од воената хунта во 2021 година. НЛД веќе најави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 30 луѓе беа убиени во манастир во јужната држава Шан во Мјанмар кога армијата го гранатираше селото Нан Наин во саботата, соопштија одбранбените сили Карени (KNDF), луѓето кои живеат во областа. Loading… КНДФ изјави дека убиените селани се криеле во локалниот будистички манастир. Видеото на KNDF покажува најмалкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без покрив над главата. Loading… Засега нема информации за жртви, но пожарот уништи 2.000 засолништа откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија официјални лица. Полицијата истражува дали се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воените власти во Мјанмар ќе ослободат повеќе од 7.000 затвореници по повод 75-годишнината од независноста од Велика Британија, соопшти денеска воениот портпарол. Loading… „Вкупно 7.012 затвореници ќе бидат помилувани по повод 75-годишнината од независноста“, изјави Зав Мин Тун за АФП. Портпаролот не прецизираше дали амнестијата ќе опфати и лица коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воената влада на Мјанмар го укина полицискиот час – полициски час – во трите нејзини најголеми градови за граѓаните да можат да ја дочекаат Новата година надвор, при што опозицијата предупредува дека спроведувањето на законот може да предизвика насилство и да го обвини продемократското движење. Loading… Градската управа на ЈангонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на дополнителни седум години затвор поради корупција, што е последно во серијата кривични судења против неа. Loading… Со пресудата, таа беше осудена на вкупно 33 години затвор во серија политички обвинети судења откако војската ја собори нејзината влада воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада воведе нови санкции против Русија, Иран и Мјанмар поради, како што наведе, кршењето на човековите права извршени од владите на тие земји. Loading… Во соопштението на канадското Министерство за надворешни работи се наведува дека се воведени санкции против 33 сегашни или поранешни високи руски функционери, како и шест институцииПрочитај повеќе