Министерство за внатрешни работи (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (10.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 314 возачи. Loading… Од нив 14 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (07.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 175 возачи. Loading… Од нив 11 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица се повредени, од кои еден потешко, во сообраќајка што вчера се случила на улицата „Железничка“ во Куманово. Loading… – На 06.04.2022 во 14.10 часот било пријавено дека во Куманово, на ул.“Железничка“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“, управувано од Д.М.(25) од Куманово и патничко возилоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи од Претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при ОН, беше извршено предавање на донација на компјутери, што се состои од 46 компјутери (41 персонален компјутер и 5 лаптоп-компјутери) за потребите на Граничната полиција, во вредност од 2,5 милиони денари. На церемонијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (05.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 240 возачи. Loading… Од нив 24 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Педесет и ептгодишен жител на Липково вчера се обидел да ограби спортска обложувалница во Куманово. Loading… – На 04.04.2022 во 14.55 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Л.А.(55) од Липково, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат од полицијата, тој, во спортска обложувалница наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (03.04.2022) во периодот од 09.00 до 15.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 913 возачи. Loading… Од нив 67 возилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првото тримесечие во 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на намалување на бројот на жртви во сообраќајните несреќи. Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (31.03.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 160 возачи. Loading… Од нив 10 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 30.03.2022 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, по претходна меѓународна меѓуинституционална размена на информации, а во соработка со Одделот за специјални полициски операции – Специјална антитерористичка единица „Тигар“, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВРПрочитај повеќе