Министерство за внатрешни работи

Сподели со своите пријатели

Закана за поставена експлозивна направа утринава е испратена во четири скопски средни училишта. Loading… – Денеска (09.11.2022) во СВР Скопје околу 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на две средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираат од Министерството за внатрешни работи. Oколу 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во насока на континуирано мотивирање на вработените во МВР, издејствувавме зголемување на платите за 5% почнувајќи од 1 септември 2022, од Буџетот на МВР, што претставува трето покачување на платите на вработени во МВР. Loading… Во 2018 година се издејствува зголемување на платите за околу 5 илјади униформирани полициски службеници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со амбасадорот на Кралството Холандија, Н.Е. Дирк Јан Коп, државната секретарка во МВР, а воедно и Национална координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција, Магдалена Несторовска, јавната обвинителка Гордана Смаќоска, како и шефицата на Канцеларијата на Меѓународната организација заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и едногодишен кумановец вчера бил приведен пред угостителски објект во Скопје поради поседување марихуана. Loading… – На 15.04.2022 во 22.15 часот пред угостителски објект на подрачје на Аеродром од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје е лишен од слобода Б.Г.(21) од Куманово затоа што кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца државјани на Авганистан се осомничени дека организирале шверц на мигранти од Конго, Камерун и Брегот на Слоновата Коска од Атина до Куманово. Добија и 30 дена притвор. Loading… – На 12.04.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 08.04.2022 од страна на полициски службеници од Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и ОВР Гевгелија во Гевгелија беше спречен транспорт на 16 килограми марихуанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (10.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 314 возачи. Loading… Од нив 14 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден (07.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 175 возачи. Loading… Од нив 11 возила се движеле со брзина над 50 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица се повредени, од кои еден потешко, во сообраќајка што вчера се случила на улицата „Железничка“ во Куманово. Loading… – На 06.04.2022 во 14.10 часот било пријавено дека во Куманово, на ул.“Железничка“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“, управувано од Д.М.(25) од Куманово и патничко возилоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи од Претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при ОН, беше извршено предавање на донација на компјутери, што се состои од 46 компјутери (41 персонален компјутер и 5 лаптоп-компјутери) за потребите на Граничната полиција, во вредност од 2,5 милиони денари. На церемонијатаПрочитај повеќе