Министерство за надворешни работи

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги повикува сите заинтересирани поединци, припадници на дијаспората, кои имаат интерес да бидат дел од проектот МКАРТА, да достават кратка биографија и мотивациско писмо на електронската пошта [email protected] со наслов МКАРТА, најдоцна до 1 јуни 2023 година. Loading… – Напоменуваме дека ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува сајбер-нападот од 15 јули 2022 година извршен против Владата на Република Албанија од страна на Исламска Република Иран. Loading… Северна Македонија се солидаризира со Владата на Албанија, ги поддржува преземените мерки во тој контекст и повикува на одговорност заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Македонија Бујар Османи е во прва работна посета на Сараево, каде оствари средба со заменик-претседателот на Советот на Министри и министерка за надворешни работи на Босна и Херцеговина Бисера Турковиќ. Loading… На средбата, меѓу другото, беше изразено задоволство за високиот степен на пријателски односи меѓу дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес во просториите на Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје се посочени како непожелни во државата или персона нон грата. Loading… Врз основа на информациитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес беше домаќин на министерот за надворешни работи на Романија Богдан Ауреску, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Loading… Една од централните теми на разговорите беше руската воена агресија во Украина и севкупните импликации на овој чин врз стабилноста и безбедностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод Денот на НАТО, организираше прием во Министерството за надворешни работи, на кој учествуваше и премиерот Димитар Ковачевски. Loading… Министерот Османи во своето обраќање ги истакна придобивките од членството на Северна Македонија во НАТО, оценувајќи го како историски успех и најзначајно надворешно –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денес оствари средба со Матео Мекачи, директор на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата беше истакната соработката меѓу ОДИХР и нашите релевантни институции од осамостојувањето до денес. Станува збор за континуиран, активен дијалог иПрочитај повеќе

Претседател на Македонија

Сподели со своите пријатели

Петмина вработени во руската амбасада во македонија биле посочени како непожелни во земјава. Loading… – Денес во просториите на Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочениПрочитај повеќе