Мета (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на Фејсбук, Мета, се подготвува да објави дали на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе му биде дозволено да се врати на Фејсбук и Инстаграм, објави денеска Фајненшл тајмс. Loading… „Мета“ претходно објави дека до 7 јануари ќе одлучи дали ќе му дозволи на Трамп да се врати наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета се согласи да плати 725 милиони долари за да ја реши долготрајната тужба во која се тврди дека Фејсбук незаконски споделувал кориснички податоци со истражувачката компанија Кембриџ Аналитика. Loading… Тоа е „најголемата сума што некогаш била постигната во акцијата за заштита на приватноста на податоците и најмногу што ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета, која ги поседува Facebook, Instagram и WhatsApp, соопшти дека ќе ја намали својата работна сила за 13 отсто. Loading… Како што јави Би-Би-Си, од вкупно 87.000 вработени, 11.000 ќе бидат отпуштени. Извршниот директор Марк Закерберг во изјава рече дека „намалувањата се меѓу најтешките промени што сме ги направиле воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета објави втор квартал по ред на пад на приходите оваа недела. Loading… Компанијата се бореше да излезе на врвот откако инвестираше 70 милијарди долари во Metaverse, нејзиниот извонреден виртуелен свет кој е исмеан затоа што не привлекува корисници, пишува Daily Mail. Компанијата исто така е погодена од падот наПрочитај повеќе